Коронавірус здебільшого нагадує простий грип. Науковці детально описали стадії протікання захворювання та основні симптоми.
ІНКУБАЦІЙНИЙ ПЕРІОД
Від моменту зараження до появи симптомів хвороби проходить близько 5 діб. Вірус проникає в організм і створює там свої копії клітин, які потім вражають нові.
Його можна “підхопити” повітряно-крапельним шляхом, або коли ви торкаєтесь забрудненої поверхні, а потім обличчя. Спочатку вражає горло, дихальні шляхи та легені.
На цій ранній стадії людина хворіє, а іноді симптоми можуть не з’явитися взагалі.
ЛЕГКА ФОРМА
Фіксується у 8 з 10 хворих. Головні симптоми – лихоманка і кашель. Можливі слабкість, головний біль та біль у горлі.
Лихоманка і загальне нездужання – це реакція вашої імунної системи на інфекцію. Також хвороба зазвичай супроводжується сухим кашлем, який переходить у кашель з мокротою.
Ці симптоми лікує постільний режим, рясне пиття і парацетамол. Спеціальна медична допомога тут не потрібна. Така стадія триває близько тижня – більшість одужує.
ВАЖКА ФОРМА
Прогресування хвороби пов’язане з надмірною реакцією імунної системи на вірус. Так виникає запалення, зокрема, пневмонію.
“Вірус викликає дисбаланс в імунній реакції, і як він це робить, ми не знаємо”, – пояснила доктор Наталі МакДермотт з Королівського коледжу Лондона.
Під час пневмонії з’являється задишка й утруднене дихання. Тоді деяким людям потрібен апарат для вентиляції легенів.
Така форма Covid-19 зачіпає близько 14% хворих.
КРИТИЧНА ФОРМА
На цій стадії організм більше не може боротися, і виникає реальний ризик смерті. Таких випадків – приблизно 6%.
При критичній формі імунна система виходить з-під контролю і завдає шкоди всьому організму. Артеріальний тиск падає до небезпечно низького рівня, а органи перестануть працювати належним чином або повністю виходять з ладу – починається септичний шок. Вірус зрештою захоплює кожен куточок організму.
На цій стадії лікуванні високоінвазивне, використовується апарат штучної вентиляції легень (ЕКМО), але зазвичай органи більше не можуть підримувати життєдіяльність організму.