Прийшла перша соціологія щодо карантинних заходів, які введено по всій Україні з 12 березня.
З одного боку українці розуміють необхідність жорстких заходів і готові до зростання обмежень – аж до введення надзвичайного стану. І влада швидше за все буде на підставі таких настроїв і далі посилювати карантин (що, власне, вже і відбувається).
З іншого – страх залишитися без роботи і доходів як мінімум рівновеликий побоюванню підхопити коронавірус. Вже зараз кожен десятий, судячи з опитувань, втратив роботу і частина березневої зарплати. І це карантин ще не строгий, триває менше місяця і поки у людей є запаси. Про це повідомляє “Страна.uа”.
Якщо ж влада ізолює суспільство в квартирах з європейським зразком, з забороною виходити без крайньої необхідності – ці запаси у більшості населення зникнуть через місяць. І тоді, мабуть, згода з обмеженнями різко закінчиться. Як і підтримка влади, яка поки ще є.
“Страна” розібрала підсумки опитувань, які провели соціологічні групи “Рейтинг” та Info Sapiens.
Коронавірус – загроза, потрібні жорсткі заходи
87% українців вважають поширення коронавірусу загрозою. В середині місяця таких було на 14% менше. При цьому лише половина українців вірять, що хвороба торкнеться їх сім’ї.


Тобто, чим більше хворих (а прогрес хвороби більше ста чоловік в день), тим більше люди відчувають небезпеку. І це закономірно.
Питання тільки в тому, як ці дані зможе використовувати влада.
Підтримка дій влади
Опитування фіксують: українці в принципі готові до ще більш суворих заходів карантину. Вони підтримують практично всі, що вже впровадила влада і навіть те, що ще на стадії обговорення.
Наприклад надзвичайний стан, заборона на масові заходи, страйки, обмеження в’їзду-виїзду з міст, зупинку і огляд транспорту І навіть комендантську годину.
Єдине, чого українці не хочуть – це реквізицій у населення і юросіб їх майна на потреби боротьби з карантином. За це виступають лише 14% опитаних.
По інших позиціях – підтримка від 49 до 83%, тобто більш чи менш переконливою більшістю.

Одночасно 73% українців вважають карантин ефективним. А 83% згодні з тим, що він повинен тривати до 24 квітня.

При цьому тільки 59% заявляють, що стали менше виходити з дому, до чого невпинно закликають владу. Найбільше сидять вдома на заході України, а виходять з дому – на сході.
Це може пояснюватися більшою кількістю великих міських підприємств на сході, що змушує більше людей ходити на роботу. У той же час на заході переважає приватний сектор і натуральне господарство. Що дозволить багатьом пересидіти карантин.
Крім того, на західній Україні більше хворих – тому рівень тривоги там вище. Втім, там він був високий і до спалаху хвороби: згадати хоча б молебні у Тернопільській області і гімн у Львівській – за те, щоб регіони не привезли на обсервацію українців з Уханя.

Людей запитали, чи потрібно повертати додому українців, які застрягли за кордоном – але потенційних переносників вірусу.
Найменш лояльні до цієї ідеї в центрі країни – майже 40% впевнені, що повертати співгромадян не потрібно. Проти 30% тих, хто за повернення. Ще 24% тих, хто говорить, що потрібно робити це вибірково.
На півдні голоси розділилися порівну. А на заході і сході тих, хто за повернення, виявилося більше.

З інститутів влади найбільш позитивно сприймають дії президента. Мабуть, його постійні відеозвернення роблять свою справу – незалежно від того, наскільки в реальності ефективний Зе.
Але і незадоволених їм теж чимало: 30%.
Число тих, хто хвалить МВС лише трохи – на 4% – більше критиків Авакова. Приблизно та ж пропорція у прем’єра Дениса Шмигаля.
А ось у МОЗ негативна динаміка – 8%. Його дій не сприймає 46% українців.
При цьому у всіх перерахованих відомств порівняно з серединою березня число симпатиків підросло. Найбільше – у Зеленського.

Праця і зарплата
Друге (а для когось і перше) питання карантину – чи будуть доходи, щоб його пройти.
До початку обмежувальних заходів постійна робота була у 65% опитаних українців. На час карантину працюючих стало менше: 4% заявили, що їх звільнили або скоротили.
З тих, хто залишився працювати, практично половина пішла на дистанційну роботу.

При цьому ходити на роботу і навчання продовжують 43% опитаних. Причому в селах і маленьких містах це роблять частіше, ніж у мегаполісах. По-перше, там менше контролю. По-друге – у великих містах багато офісних працівників, які можуть працювати і у віддаленому режимі.
Дистанційно продовжили вчитися і працювати 24% українців, повідомляє Info Sapiens.


Якщо влада введе повну заборону на вихід з дому, люди протримаються вкрай недовго.
42% українців не готові перебувати під “домашнім арештом” більше 2-3-5 днів. Серед малозабезпечених такий відсоток ще більше.

Жити півроку без роботи або соцвиплат зможуть лише 6% населення, а рік – тільки 3%.

Найвразливіші групи – на південно-сході, де життя пов’язане з роботою на великих підприємствах. Довше них зможуть протриматися без зарплати на аграрних заході і центрі.


А 60% українців вже постраждали від кризи. Майже у 40% впав регулярний дохід, а 16% взагалі його втратили. Ще 14% втратили роботу і 10% зазнали різного роду збитки через карантин.
Головний збиток відчули на собі жителі великих міст, йдеться в дослідженні Info Sapiens.

Повної втрати доходу або його зменшення побоюються 63% опитаних (плюс 23% тих, хто боїться втратити роботу). А захворіти – 43%.

Вже зараз, після зупинки транспорту і закриття сфери послуг в Україні, роботу втратив кожен десятий. І менше половини працівників отримають повну зарплату за березень.

Мабуть, тому що КЗПП дотримується лише в держсекторі: там працевлаштовують офіційно і платять зарплату без “конвертів” (хоча і платять менше, ніж у приватному секторі).
