Причини
Аудитори зазначають, що, попри наявність прибутків з часу реорганізації у червні 2013 року, підприємство не опрацювало жодної тонни вантажу. Також основні виробничі засоби порту з 2013 року майже повністю передали у платне користування приватним портовим операторам терміном до кінця 2029 та 2030 років, без права розірвання договорів в односторонньому порядку.
У Держаудитслужбі наголошують, що фактичну наявність та стан державного майна у порті не перевіряють. Водночас штат порту, а саме 47 працівників, мають заробітну плату, майже втричі більшу за середню в галузі морського транспорту.
«Прибутки ДП ММТП є неприпустимо низькими, зважаючи на виробничі потужності, якими підприємство наділено державою», — констатують аудитори.
Додають, що гроші підприємство витрачає лише на утримання персоналу та створення для нього комфортних умов. Неефективних та непродуктивних витрат, а також втрачених вигод аудитори нарахували загалом на майже 127 млн гривень.
У Службі переконують, що якщо ліквідувати Миколаївський порт і передати його майно та обов’язки Адміністрації морських портів України, щорічний економічний ефект становитиме близько 100 млн грн.
Концесія портів в Україні
У червні 2020 року Україна передала в концесію перший масштабний об’єкт — Херсонський морський торговельний порт. Порт отримала компанія «Рисоіл-Херсон». Вона заявила, що інвестує в розвиток порту близько 300 млн грн, а ще понад 18 млн вкладе в місцеву інфраструктуру.