У Міністерстві охорони здоров’я прояснили ситуацію з третьою дозою вакцини від коронавірусу. Мова або про ревакцинацію, або про додатковий укол, і не варто їх плутати.
Як уточнили у відомстві для видання НВ, нині в України є можливість зробити обидві – за певних обставин для кожного варіанту.
Бустерну, або ревакцинальну дозу вводять, аби посилити ефективність захисту, який після певного часу починає знижуватися. Ревакцинуватися можна незалежно від того, яку вакцину раніше людині вкололи. В Україні для бустерних доз використовують виключно мРНК-вакцин від компаній Modernа та Pfizer.
“Наприклад, якщо базова вакцинація у вас була зроблена CoronaVac або AstraZeneca, ревакцинальну дозу ви отримаєте мРНК вакциною”, – уточнив профільний міністр Віктор Ляшко.
Такий укол бажано отримати між 180-м та 270-м днями від моменту останньої повної вакцинації, тобто у проміжку 6-9 місяців після другого щеплення.
В Україні порядок ревакцинації наразі затверджений лише для медичних працівників і співробітників будинків інтернатного типу. Станом на ранок 27 грудня, її отримали 793 жителі країни. Таке щеплення подовжує дію COVID-сертифікату ще на 270 днів.
Додаткову дозу вводять, аби додатково убезпечити людей, у яких не сформувалося адекватного імунного захисту після повної вакцинації – часто через тяжкі хвороби. Така вакцинація відбувається через 28 днів після завершення основного курсу, уточнив у коментарі для “РБК-Україна” голова МОЗ.
Хто може отримати додаткову дозу вакцини:
- онкохворі, а також люди після хіміотерапії та променевої терапії;
- ВІЛ-інфіковані, люди з іншими автоімунними захворюванням та які отримують імуносупресивну або імуномоделюальну терапію;
- люди, які перенесли трансплантацію органів або стовбурових клітин;
- люди, які отримували високі дози стероїдів за місяць до вакцинації.
Чи потрібна людині додаткова вакцинація – вирішує сімейний лікар і виписує відповідне направлення.
Станом на ранок 27 грудня додаткову дозу вакцини від ковіду отримали 2 110 українців.