В Україні ухвалили закон, який дає змогу підписати згоду на посмертне донорство в електронному вигляді. На парламентській сесії 16 грудня 305 народних депутатів проголосували за зміни до закону про трансплантацію, серед іншого, які дозволяють повнолітнім громадянам давати свою згоду на посмертне донорство через електронні ресурси.
Журнал “Фокус” розібрався, чому це важливо і чи буде в такому разі братися до уваги думка родичів потенційного донора після його смерті.
Тепер у “Дії” (або для тих, хто не має “Дії” – на електронному захищеному ресурсі) можна буде підписати свою згоду або незгоду на посмертне донорство.
Експерти впевнені, що нова норма стане важливим етапом у розвитку української трансплантології, адже наразі офлайнова процедура підписання документів є досить складною та часом витратною. Людина має знайти форму згоди на сайті МОЗ, роздрукувати та заповнити її, а потім віднести трансплант-координатору в один із центрів трансплантації або Український центр трансплант-координації. Як написала на своїй Facebook-сторінці Оксана Дмитрієва, нардепка та одна з авторів закону, за останні два роки лише одиниці підписали такі заявки.
Юристка у сфері охорони здоров’я Ольга Боженко, пояснює, що українці зможуть підписати свої заяви не лише на єдиному порталі держпослуг, а й в особистому кабінеті в електронній системі охорони здоров’я. Але поки що такої можливості немає на жодному з цих ресурсів.
Важливо розуміти, що людина ще за життя може оформити як свою згоду на донорство, так і незгоду. У такому разі після її смерті питання про вилучення органів взагалі не порушуватиметься. Ще один нюанс: навіть після того, як громадянин оформив своє рішення, він будь-якої миті може його змінити, що також необхідно офіційно задокументувати – в електронному вигляді чи офлайн.
Загалом, як свідчить дослідження Центру моделювання комунікацій, 93% українців підтримують розвиток трансплантації в Україні. При цьому, можливість стати донорами розглядають 57% громадян. Водночас громадяни не розуміють ні етапів, ні послідовності, ні умов організації пересадки органів у країні. Саме тому 78% респондентів вважають за необхідне створити інструменти контролю та оцінювання результатів операцій з трансплантації.