Нещодавно придбаний Україною криголам “Ноосфера” (колишній James Clark Ross) вирушив у першу наукову експедицію під українським прапором.
Як передає «Думська», увечері під звуки оркестру судно відійшло від 16 причалу одеського морвокзалу.
Наприкінці лютого судно має прийти до чилійського порту Пунта-Аренас, щоб взяти на борт 28 полярників XXVII української антарктичної експедиції та доставити їх на наукову станцію “Академік Вернадський”.
З Одеси до Антарктиди вирушив екіпаж із 26 людей та шести радіоастрономів. У трюмах судна – товари, пальне та інші матеріали для річного функціонування антарктичної станції.
Директор Національного антарктичного наукового центру України Євген Дикий нагадав, що українець Іван Завадовський (згодом контрадмірал) брав участь в експедиції Беллінсгаузена, тобто був одним із першовідкривачів Антарктики. У дворянській грамоті Завадовського зазначалося, що він “козацького роду з Галича”.
Україна придбала криголам у серпні 2021 року за символічні 5 млн доларів. Судно збудовано у 1990 році. Довжина – майже 100 метрів, водотоннажність – 5732 тонни.
По суті це плавучий дослідницький інститут. У його складі кілька наукових лабораторій, а також підйомні крани, що дозволяють розміщувати на борту наукове обладнання в кормі або середній частині судна.
Колишній “Рос” може йти зі швидкістю два морські вузли (майже 4 км на годину) через рівне льодове поле завтовшки метр, а максимальна льодова перешкода на його шляху – 4 м.
Цікаво, що ще 1990 року тодішній британський “Джеймс Кларк Росс” взяв участь у першому міжнародному дослідженні оцінки запасів криля в атлантичній частині Південного океану, а отримані тоді дані використовують досі.