Війна з Росією, вірогідно, допоможе українському народові зробити остаточний вибір на користь західного світу. Про це в інтерв’ю “Еспресо.Захід” розповів доктор філософських наук львів’янин Андрій Дахній.
“Є диференціація двох моделей – владоцентрична і антропоцентрична. Західна модель є антропоцентричною. Тобто в її центрі є не якийсь певний державний механізм чи вертикаль влади, а саме людина, особа. І українці завжди дуже дорожили правами людини, свободою.
Натомість є ординська ментальність Московії як улусу Золотої Орди. І теперішня Росії є спадкоємницею цієї традиції – сакралізація постаті хана, царя чи президента. Вертикаль влади, держава – понад людину. Звичайно, це та модель розвитку, яка для українців неприйнятна, бо вони тяжіють до західної моделі. І те, що захід допомагає нам так зараз – це все дуже закономірно і природно”, – зазначив Дахній.
Він зауважив, що багато авторів прогнозували цю війну. Зокрема, називає Семюел Гантінґтон написав текст, який називається “Зіткнення цивілізацій”.
“Семюел Гантінґтон пише про цю “російсько-православну цивілізацію” (як він її умовно називає) і західну, європейську цивілізацію. Він показує, що на межі цих цивілізацій є Україна, і передбачає, що в майбутньому це може призвести до серйозного конфлікту. В цьому сенсі автор виявився правим.
Історично та географічно склалося, що доля України визначається тим, що ми на периферії Західного світу і ми наближені до Східного, азійського світу. Ми постійно залишаємось між молотом і ковадлом. Та є дуже велика ймовірність того, що результатом війни стане остаточний перехід України в орбіту західного, демократичного світу. Цивілізований світ зараз на нашому боці, а в Росії союзників фактично немає.
Західний світ можна назвати непослідовним чи боязким, але він орієнтується все-таки на цінності. Україна також іде цим шляхом. На жаль, з кров’ю. Ми зазнаємо жахливих втрат, та це той наш шлях, який ми вже багато століть намагаємось пройти”, – наголосив філософ.