Український художник Арік Вайсман (Андрій Базюта), який живе в Німеччині, за допомогою штучного інтелекту та з використанням тексту 50-го псалма створив серію робіт “Покаяння”. На 26 квітня було заплановано відкриття виставки у новій художній галереї в Берліні Guelman Und Unbekannt.
Однак Вайсман скасував виставку і заборонив галереї використання своїх робіт, адже “дуже важлива ідея цієї виставки не буде реалізована та висвітлена в повній мірі куратором Маратом Гельманом, а тому призведе до викривлення самої ідеї”.
“Оригінальна ідея виставки «Покаяння» була спрямована на висвітлення надважливої теми – покаяння всього російського народу перед Україною та світом, за збройний напад на мою країну, за вбивства та геноцид мого народу та інших народів, що постраждали від російської агресії. Тому що покаяння саме російського народу, а не «путіних», може зупинити злочини цієї країни проти людства, оскільки покаяння – це зміна мислення, що призводить до зміни вчинків”, – пояснив художник у фейсбуці.
За його словами, проведення виставки в галереї Guelman Und Unbekannt та куратором Маратом Гельманом було зумовлено демонструванням саме цією галереєю мистецтва, створеного за допомогою штучного інтелекту, самою темою – покаяння російського народу, в поєднанні з персоною куратора, який має дотичність до росії.
“З інформації на сайті галереї щодо моєї виставки жодним чином не вбачається про чиє покаяння іде мова, а лише висвітлюється новаторство у використанні художником штучного інтелекту, що для мене, як представника свого народу, є не припустимим, не відповідає меті даної виставки та суперечить моїм переконанням та духовним цінностям”, – пояснив Арік Вайсман.
Про скасування виставки “Покаяння” та заборону використання робіт художник повідомив галерею відповідним листом. Вайсман наголосив, що опублікував копію листа для уникнення будь-якого роду спотворення інформації стосовно виставки, причин відмови від неї та його позиції.
“А виставка «Покаяння» відбудеться, тільки пізніше і на іншій платформі, де ідея серії моїх робіт буде розкрита у повному обсязі. Слава Україні!”, – резюмував митець.
За даними Вікіпедії, Марат Гельман – російський колекціонер, публіцист, галерист і арт-менеджер. Колишній директор музею сучасного мистецтва PERMM у Пермі. Заступник директора Першого каналу з червня 2002 року по лютий 2004 року. Політичний консультант, співзасновник Фонду «Ефективна політика» та член Публічної палати Росії.