Європейська комісія обговорює законопроєкт, який значно послабить вимоги до генетично модифікованих рослин. Це розглядається як метод допомоги сільському господарству у боротьбі зі змінами клімату, пише Süddeutsche Zeitung.
Згідно з новим законопроєктом з етикеток продуктів харчування можуть зникнути позначення про використання генетично модифікованих рослин, які вводяться шляхом генних ножиць Crispr/Cas – інструмента нової генної інженерії, що дозволяє здійснювати точне втручання у генетичний матеріал.
За допомогою таких ножиць ДНК розрізається в певному місці, і дослідники можуть виключати гени або вставляти нові ділянки на місця розрізу.
На відміну з інших методів, у цьому разі вчені використовують послідовності генів чужорідних видів, із якими не можна схрещувати рослина. Як зазначають фахівці, цей метод більший за схрещування двох видів, але менший за програмування нових послідовностей генів.
Відповідно до законопроєкту, такі методи, як Crispr/Cas, не підпадатимуть під дію будь-яких правил генної інженерії ЄС, якщо отримані в результаті нові сорти також могли бути створені за допомогою таких методів, як схрещування або селекція.
Рослини, що мають до 20 генетичних модифікацій, згідно з проєктом, прирівнюватимуть до звичайних рослин.
Як зазначає видання, у Європейській комісії вважають, що використання цього інструменту допоможе у боротьбі зі змінами клімату, що супроводжується посиленням посух та втратою біорізноманіття, а також що він стане відповіддю на зростання населення та надмірну залежність від імпорту.
Водночас видання звертає увагу на те, що законопроєкт різко критикується екологами, деякими асоціаціями сільгоспвиробників і політиками (особливо зеленими). Вони вважають, що нові правила можуть стати кінцем органічного землеробства, якому доведеться захищатися від забруднення зі ще більшими зусиллями.