Мінлива погода, на яку був багатим цьогорічний лютий, внесла корективи у звичну поведінку тварин. Так, у Карпатах, днями сфотографували саламандру, яка вже прокинулася з зимової сплячки.
Фото плямистої красуні на засніженому листі розмістив у Фейсбук-групі “Тваринний світ України” користувач Мирон Марецький.
“Трохи сьогодні пролітав сніг, а її не сидиться в теплі. Саламандра. Бескиди , 18.02.2024 р”, – написав він.
Смайликиами захоплення та здивування підтримали цей допис учасники групи.
“Вона вже весну чує”, – написала одна з них.
Саламандра вогняна, або плямиста (Salamandra salamandra) – тварина класу земноводних роду Саламандра (Salamandra). Інші назви: дощівка, сисмолоко, вогняна ящірка, ящур, сисак, качур.
На території України вид зустрічається в Закарпатській, Івано-Франківській, Чернівецькій та Львівській областях, де живе у букових і смерекових лісах Карпат, піднімається до верхньої межі лісу, населяє криволісся і полонини, зустрічається на узліссях і зрубах. Надає перевагу біотопам з товстим шаром лісової підстилки та моху.
Початок активності навесні значною мірою визначається погодними умовами, однак у Карпатах ці земноводні пробуджуються після зимової сплячки досить рано — у березні-квітні. Відзначені випадки появи та пересування саламандр в лютому (як правило у теплу зиму) прямо по ділянках снігу. На зимівлю йдуть у вересні-листопаді. Зимують групами в підземних сховищах, у порожнинах під коренями дерев, під камінням, у норах, льохах і підвалах.
Дорослі тварини звичайно ведуть присмерково-нічний спосіб життя, однак при підвищенні вологості повітря в похмурні чи дощові дні до 90 % і більше можуть бути активними і вдень.
На листі найстарішого в Україні дерева ґінкго виросли реліктові гриби