Українське науково-дослідницьке судно “Ноосфера” завершило свій третій антарктичний сезон.
“Це був найдовший антарктичний сезон криголама з найбільшою науковою програмою”, – кажуть в Міністерстві освіти і науки України.
З 17 листопада минулого року “Ноосфера” на чолі із капітаном Олександром Гришком вийшла за маршрутом Кейптаун – острів Кінг-Джордж (польська антарктична станція “Арцтовський”) – острів Галіндез (українська антарктична станція “Академік Вернадський”) – порт Пунта-Аренас (Чилі). На її борту були учасники експедицій і вантажі для української та польської антарктичних станцій.
Другим етапом став вихід до Антарктики 15 березня із командою 29-ї Української антарктичної експедиції на борту, вантажами для її зимівлі, науковцями сезонної експедиції з України та інших країн. Капітаном цього рейсу став Павло Панасюк.
Саме в цій частині – дорогою до “Вернадського”, в районі станції та на шляху назад – з борту “Ноосфери” було виконано багато досліджень геологічної історії Землі та зміни клімату; глибоководної морської фауни Південного океану; акустичної комунікації рідкісних китів; поширення силіконів в Антарктиці; популяцій безхребетних, рослин, гірських порід на інших островах.
Знову до Чилі “Ноосфера” прибула 13 квітня, доправивши туди учасників річної 28-ї УАЕ та сезонної експедиції. У цьому переході криголаму довелося долати сильний шторм у протоці Дрейка з висотою хвиль до 10 м та швидкістю вітру до 35 м/с.
Відтак судно вчергове вирушило до Антарктики – до острова Кінг-Джордж для ротації полярників на польській станції “Арцтовський”. Звідти “Ноосфера” взяла курс на Кейптаун, куди успішно дісталася вчора.
“Флагман українського науково-дослідницького флоту успішно виконав свою місію і найближчим часом перебуватиме в Кейптауні, готуючись до наступного антарктичного сезону”, – пояснили в МОН.
У Чорнобильському заповіднику оселився рідкісний вид найменших в Україні птахів