Вчені заявили про те, що змогли розкрити секрет того, чому гора Еверест, також відома як Джомолунгма в Тибеті та Сагарматха в Непалі, так різко виділяється на тлі інших гір Гімалаїв. За їхніми словами, у цьому задіяно піратство, на яке може припадати до 50 метрів висоти гори, повідомляє Science Alert, пише Дзеркало тижня. Але сила цього піратства не та, що грабує кораблі в морі, а та, що захоплює річки.
Очевидно, що рекордна висота Евересту 8849 метрів була б неможлива без зіткнення тектонічних плит. Але геологія вздовж розлому досить однорідна, тому всі гори мають бути приблизно однією висоти.
Різниця між більшістю гімалайських вершин не перевищує 100 метрів. Але Еверест височить на 250 метрів. Більше того, гора продовжує зростати на кілька міліметрів на рік. І ця швидкість вища, ніж та, яку можна було б пояснити рухом тектонічних плит.
Повинна бути задіяна інша сила, і вчені з китайського університету геологічних наук та Лондонського університетського коледжу вважають, що вони її знайшли.
“Вчені вважають, що найвища вершина у світі височить над своїми сусідами завдяки геологічному піратству. Тобто процесу, під час якого річка виявляється захоплена своїм сусідом. Це змінює потік осаду та перетворює річки та їх притоки на нові візерунки. Сьогодні річка Аруна є великою притокою, яка прорізає глибоку вузьку ущелину через ядро Гімалаїв, скидаючи 7 кілометрів висоти протягом 35 кілометрів. Але коли річка утворилася, величезного потоку її вод було достатньо, щоб прорізати глибокий шлях через північні схили Джомолунгми. Модель, побудована вченими, показала, що 89 тисяч років тому притока Аруна почала забирати більше води з річки Косі, і раптове збільшення потужності могло легко призвести до утворення ущелини”.
Модель вчених показала, що від 15 до 50% зовнішньої висоти Евереста може бути результатом річкового піратства. Враховуючи пружну товщину кори від 10 до 30 км, дослідники підрахували, що це явище призведе до збільшення швидкості підйому поверхні Джомолунгми до 0,53 мм на рік. Результати свідчать про те, що Еверест може продовжувати зростати зараз у відповідь на формування річкової ущелини 89 тисяч років тому.