Провідний український виробник медичного спецтранспорту, компанія «Автоспецпром» в черговий раз наголошує на тому, що запорукою ефективного використання бюджетних коштів у сфері медичних закупівель є прозорі та конкурентні умови для всіх учасників ринку.
На жаль, досі трапляються випадки, коли замовник нехтує цим правилом та створює несправедливі преференції для окремих виробників.
Тендери
Останнім таким випадком є тендер на закупівлю 11 одиниць санітарного транспорту, оголошений 6 листопада військовою частиною Т0710 Державної спеціальної служби транспорту в м. Київ. Предметом закупівлі є шість автомобілів швидкої допомоги типу А та п’ять автомобілів категорії В.
Ці категорії медичного спецтранспорту призначені для транспортування до медзакладів пацієнтів у некритичному стані.
Очікувана вартість закупівлі
Але при цьому очікувана вартість закупівлі встановлена на рівні 34,4 мільйона гривень.
Таким чином, ціна кожної автівки була б майже на 1 млн грн вища за середню ринкову ціну для цих типів транспорту. Зауважимо, що це перевершує навіть середню вартість реанімобілів типу С з повним набором обладнання для підтримки життєдіяльності.
Загалом необґрунтовані витрати бюджетних коштів на таку закупівлю сягнули б щонайменше 11 мільйонів гривень, за умови що тендер проводиться з метою забезпечення Сил оборони.
Іншим чинником, який дозволяє припустити наявність порушень законодавства у сфері економічної конкуренції, є низка дуже специфічних вимог у тендерній документації. Зокрема, згідно вказівок замовника, під час торгів будуть розглядатись лише пропозиції з такими параметрами:
- наявність системи компенсації бічного вітру;
- робочий об’єм двигуна до 2000 см³;
- колісна база не менше 3500 мм.
«Автоспецпром» вважає такі вимоги дискримінаційними, оскільки вони відповідають характеристикам лише певного виробника базових автомобілів.
З високою вірогідністю їх встановлення є спробою обмежити коло можливих учасників торгів та створити перевагу для обраного постачальника.
Роз’яснення юристів
Юристи ТОВ «Автоспецпром» наполягатимуть на виключенні таких технічних параметрів з тендерної документації, оскільки вони жодним чином не впливають на якість надання швидкої допомоги або на швидкість доставки пацієнтів до лікарських закладів.
Натомість створюється небезпека неправомірного виключення з тендерної процедури цінових пропозицій низки потенційних учасників, що є прямим порушенням законодавства України в сфері захисту економічної конкуренції.
Крім того, компанія вважає надзвичайно важливим забезпечити цільове використання бюджетних коштів, призначених для оборонних закупівель.