Кожні 10 років у понад 50 країнах світу відбувається масштабна природоохоронна акція – Міжнародний облік лелеки білого, присвячена улюбленому багатьма виду птаха.
У 2024 році захід провели вже ввосьме й в Україні.
“Дані про чисельність лелек важливі для науковців. Завдяки отриманим результатами проводиться контроль за станом популяції чорногузів та розробляються природоохоронні заходи для птахів і територій їх гніздування”, – кажуть в Українському товаристві охорони птахів, яке традиційно координувало такий облік.
До підрахунку лелек в нашій країні залучали як громадськість, так і науковців. Для зручності збору даних було розробило спеціальний модуль обліку для смартфонів додатку SMART CONSERVATION.
Одночасно з громадськістю відомий науковець, дослідник лелек та експерт Товариства – Віталій Грищенко проводив обліки на моніторингових ділянках.
Облікові дані надходили з усіх областей України, але з південного сходу і сходу – незначні через повномасштабні бойові дії.
Загалом за допомогою програмиSMART отримано спостереження від 86 учасників-добровольців, які надали дані про 1210 гнізд лелек. Найбільше спостережень – 413 відміток надійшло з західних областей України (Рівненська, Волинська, Львівська, Івано-Франківська, Тернопільська, Хмельницька, Чернівецька, Закарпатська).Але в підсумку, на першому місці за кількістю спостережень Київська область. Тут обліковано 247 гнізд чорногузів.
“За загальними даними обліку, які аналізував Віталій Грищенко, в Україні обліковано 3185 гнізд лелеки білого. З них для 2312 гнізд (близько 73%) була зареєстрована успішність гніздування. Загальна кількість виведених цими успішними парами пташенят склала 5030, тобто в середньому по двоє на пару”, – свідчать дані моніторингу.
Фахівці кажуть, що за 10 років відбулися істотні зміни в розміщенні гнізд лелек. Частка їх на стовпах електроліній значно зросла й досягла майже 80% від загальної кількості зареєстрованих. На інших опорах (будівлі, водонапірні башти, дерева та ін.) частка складає лише від 1,6 до 7,8%.
Досить невелика кількість гнізд на штучних платформах (всього 13,5% від усіх зареєстрованих). Однією з основних причин орнітологи вважають малу кількість встановлених штучних платформ.
Також науковці простежують тенденцію до перерозподілу гнізд білого лелеки, перш за все внаслідок занепаду тваринництва та розорювання луків і пасовищ.
“Підсумкова кількість нарахованих гнізд – це лише мала частина від загальної чисельності лелек в Україні. За оцінкою Віталія Грищенка на 2024 рік гніздова популяція чорногузів в Україні налічує близько 45-50 тис. пар й тримається на рівні попереднього міжнародного обліку 2014 року”, – стверджують в Українському товаристві охорони птахів.
В Україні VIII Міжнародний облік лелек відбувався за фінансової підтримки Союзу охорони природи і біорізноманіття Німеччини (NABU).