Європейський Союз активно обговорює перспективи повної конфіскації заморожених активів Росії, щоб компенсувати Україні завдані війною збитки. Ця ініціатива знову набрала обертів на тлі побоювань скорочення підтримки України з боку США після можливої зміни адміністрації в Білому домі, пише Forbes Ukraine.
Чому конфіскація залишається актуальною
Єврокомісар з питань економіки та продуктивності Валдіс Домбровскіс в інтерв’ю Bloomberg наголосив, що «агресор повинен відповідати за шкоду, яку він завдав». Він також зазначив, що, незважаючи на попередні побоювання, ризики для фінансової стабільності єврозони у зв’язку із замороженням активів не підтвердилися.
Дипломатична служба ЄС нині оцінює можливі економічні та правові наслідки такого рішення. При цьому декілька держав-членів, включаючи Німеччину, Бельгію та Люксембург, висловлюють занепокоєння через потенційне порушення міжнародного права, зокрема принципу імунітету держави.
Конфіскація має бути юридично обґрунтованою, щоб витримати можливі судові позови. Домбровскіс зауважив:
«Ми вже зробили важливий крок, коли заморозили ці активи, а потім постало питання про фінансову стабільність або наслідки для євро, – сказав він. – Але ми бачимо, що ці ризики для фінансової стабільності не матеріалізувалися».
Проблеми та ризики
На сьогодні заморожені активи російського центрального банку оцінюються в $300 млрд, значна частина з яких зберігається в європейських фінансових установах, зокрема в Euroclear Ltd., штаб-квартира якої розташована в Брюсселі. За словами генерального директора компанії Валері Урбен, конфіскація активів може створити серйозні правові та фінансові ризики.
Голова Європейського центрального банку Крістін Лагард також висловлювала занепокоєння, що використання цих коштів для фінансування військової допомоги Україні може суперечити міжнародному праву.
Окрім цього, ЄС стикається із внутрішніми розбіжностями. Країни, такі як Естонія та Франція, підтримують ідею спільних запозичень для фінансування оборонних потреб, тоді як Німеччина та Нідерланди виступають проти.
Контекст і подальші дії
Європейський Союз та Велика сімка вже використовують прибуток від заморожених російських активів для допомоги Україні. Зокрема, прибуток спрямовується на підтримку кредитного пакета у розмірі $50 млрд. Проте питання про повну конфіскацію залишається невирішеним через юридичні та політичні труднощі.
Домбровскіс закликав країни ЄС до амбітного підходу у зміцненні оборонних можливостей і пошуку нових фінансових інструментів. Він наголосив на необхідності ухвалення рішень до формування наступного довгострокового бюджету, який запланований на 2028 рік.