Столична влада стягнула мільйони за землекористування. Київська міська рада успішно завершила низку судових справ, завдяки яким міський бюджет поповниться на понад 4,2 мільйони гривень.
Кошти стягнуті з приватних компаній, які неправомірно використовували земельні ділянки комунальної власності. Як повідомляють у міськраді, повернуті кошти планують спрямувати на розвиток міської інфраструктури та соціальні проєкти.
Деталі судових рішень
Господарський суд міста Києва виніс три важливі ухвали на користь територіальної громади. Компанія ТОВ “Країна” має сплатити до бюджету понад півмільйона гривень за використання ділянки на вулиці Передовій, 50. Земля площею 0,2182 гектара використовувалася без належних правових підстав, що підтверджено рішенням суду від 31 березня 2025 року.
Більш значні суми стягнуто з ТОВ “Гіпек”, яке заборгувало місту майже 1,9 мільйона гривень орендної плати. Компанія не сплачувала кошти за користування ділянкою площею 0,5026 гектара на вулиці Богдана Хмельницького протягом осені 2024 року. Рішення на користь міста було ухвалено 2 квітня 2025 року.
Найдавніша історія незаконного землекористування виявлена у діяльності ТОВ “Охоронна компанія “Альфа безпека”. Фірма протягом року — з листопада 2020 по листопад 2021 року — використовувала ділянку площею 0,3569 гектара на вулиці Олегівській. За рішенням суду, компанія має повернути до бюджету 1,85 мільйона гривень.
Столична влада стягнула мільйони за землекористування
Ці судові рішення є частиною ширшої кампанії міської влади з впорядкування земельних відносин у столиці.
Варто нагадати, що на початку лютого цього року правоохоронні органи провели масштабну антикорупційну операцію “Чисте місто”. Співробітники НАБУ та САП викрили злочинну організацію, причетну до земельних махінацій у Києві.
У результаті операції було затримано кількох високопосадовців міської адміністрації. Серед них опинилися заступник голови КМДА Петро Оленич, голова земельної комісії Михайло Терентьєв та депутатка Київради Олена Марченко. Справа набула значного розголосу та змусила міську владу активізувати зусилля з відновлення законності у земельній сфері.
Після викриття Михайло Терентьєв був змушений подати у відставку з посади директора КП “Інженерний центр” та вийти зі складу фракції “УДАР Віталія Кличка” у міській раді. За повідомленнями медіа, фігуранти справи “Чисте місто” в середині березня були звільнені з-під варти під грошову заставу. Зокрема, за Терентьєва внесли близько 20 мільйонів гривень.
Довідкова інформація
Земельні спори є одними з найскладніших у господарській практиці України.
Згідно зі статистикою Міністерства юстиції, щороку суди розглядають понад 15 тисяч справ, пов’язаних із порушеннями земельного законодавства. Близько третини з них стосуються саме незаконного користування земельними ділянками комунальної власності.
У Києві ситуація особливо гостра через високу вартість землі.
За оцінками експертів, один квадратний метр комерційної землі в центральних районах столиці може коштувати від 1000 до 5000 доларів. Це робить земельні ділянки привабливим об’єктом для різноманітних схем незаконного привласнення та використання.
Також читайте: Столиця України увійшла до тридцятки міст із найгіршою екологією.