Про що можуть домовитися Україна та рф. Світ завмер в очікуванні. На календарі 15 травня — потенційно історична дата для російсько-української війни. Після понад трьох років кривавого протистояння президенти двох воюючих країн можуть зустрітися в Стамбулі.
Володимир Зеленський вже підтвердив свою готовність, запросивши особисто Володимира Путіна до перемовин. Втім, ключове питання залишається відкритим — чи погодиться Росія припинити вогонь як передумову для діалогу?
Український лідер наполягає на повному та тривалому припиненні бойових дій, починаючи з 12 травня. Натомість Кремль пропонує переговори “без передумов”, продовжуючи обстріли українських територій. За цим дипломатичним тупиком пильно стежить американський президент Дональд Трамп, який навіть розглядає можливість особистої присутності на зустрічі в Туреччині.
Гра для одного глядача
Політологи вбачають у заявах обох сторін насамперед повідомлення для Вашингтона. “Обидві сторони по суті грають для одного глядача — Дональда Трампа”, — зауважує політолог Володимир Фесенко. За його словами, нічна заява Путіна від 11 травня була адресована не стільки Києву, скільки Білому дому, оскільки зроблена в час, коли у США — розпал дня.
Українська відповідь також калібрувалася з оглядом на реакцію американського лідера. Володимир Зеленський швидко підхопив ініціативу, назвавши пропозицію “хорошим знаком”, але додавши умову про припинення вогню. Експерти характеризують цю позицію як “контратаку” на російську пропозицію.
Сам Трамп, попри попередні заяви про 30-денне припинення вогню і загрозу санкцій, тепер тисне на Київ: “Україна повинна погодитися на це негайно”, — написав він, коментуючи небажання Путіна укладати перемир’я до переговорів.
Туреччина: точка перетину чи розчарування?
Питання формату стамбульської зустрічі залишається відкритим. Чи з’явиться там особисто Володимир Путін, який роками уникав міжнародних зустрічей через побоювання арешту? Військовий аналітик Юрій Федоров сумнівається: “Загалом Путін побоїться летіти. Він може послати когось на кшталт Мединського”.
Політолог Фесенко припускає, що делегації формуватимуться за “принципом статусності” — рівні представники з обох сторін. Якщо Путін не прибуде, Росію може представляти помічник президента Ушаков чи міністр Лавров. У такому випадку Україну представлятимуть відповідно керівник Офісу президента Єрмак або міністр закордонних справ Сибіга.
Інтригу підігріває заява Дональда Трампа про можливість його власної присутності на переговорах: “Я думав про те, щоб перелетіти туди… Є така ймовірність”, — цитує американського президента агентство Reuters. Володимир Зеленський вже привітав цю ініціативу, назвавши її “дуже важливими словами”.
Прагматичні очікування та санкційний тиск
Експерти налаштовані прагматично щодо результатів потенційної зустрічі. “Я не очікую від переговорів 15 травня жодного конкретного рішення”, — зазначає Фесенко. На його думку, це може стати або початком складного й тривалого переговорного процесу, або черговою паузою, після якої війна продовжиться.
Тим часом Європейський Союз наголошує на готовності посилити санкційний тиск на Росію. Представник німецького уряду Штефан Корнеліус заявив, що “час спливає” і в Москви залишається менше 12 годин для ухвалення рішення про припинення вогню. За даними кореспондента Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода Рікарда Юзвяка, представники ЄС можуть погодити 17-й пакет санкцій вже 14 травня.
Про що можуть домовитися Україна та рф
Командир українського полку безпілотних систем “АХІЛЛЕС” Юрій Федоренко застерігає від надмірного оптимізму: “З цією підступною ‘дипломатією’ ми мали справу десять років тому, з цією ж ‘дипломатією’ ми маємо справу й зараз”. Він вважає, що Росія свідомо прагне вести перемовини паралельно з терором проти мирного населення України.
Довідка
Останні особисті переговори між Володимиром Зеленським і Володимиром Путіним відбулися в грудні 2019 року в Парижі в рамках зустрічі у “нормандському форматі”. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року прямі контакти на рівні лідерів були повністю перервані. Переговори у Стамбулі весни 2022 року проходили на рівні делегацій і завершилися безрезультатно.
Ми писали раніше: Чи зустрінуться Зеленський та Путін у Туреччині.