В останні вихідні травня у столиці відзначається День Києва. Цього року він припадає на 25 травня. Традиційно цього дня у місті організовують низку заходів.
Про це повідомила пресслужба Київської міської державної адміністрації із посиланням на Департамент культури, пише Суспільне.
Зокрема, в у суботу та неділю, 24 та 25 травня, тематичні заходи організують столичні музеї.
- У Музейно-виставковому центрі Музею історії міста Києва (вул. Богдана Хмельницького, 7) 24 травня працюватиме музейна майстерня, відбудеться зустріч з автором путівника “Саксаганського, Володимирська, Хрещатик…» Ігорем Гиричем. Також цього дня запланована пішохідна екскурсія “Академічний квартал», 25 травня — пішохідний квест “У пошуках міста Володимира”.
- В Історико-меморіальному музеї Михайла Грушевського (вул. Паньківська, 9) 25 травня до Дня Києва відкриється виставка сучасних митців, учасників відкритого тематичного конкурсу “Коли каштани в Києві цвітуть…”.
- Музей української діаспори (вул. Князів Острозьких, 40-б) організовує 24 травня музейну майстерню: майстер-класи “Каштан з полімерної глини” та “Каштановий підсвічник”.
- У Київському літературно-меморіальному музеї Максима Рильського (вул. Терещенківська, 5, кв. 1, 3) 24 травня до Дня Києва влаштовують концерт струнної музики “Магія Франциско Тарреги” у виконанні А. Остапенка, соліста Національної філармонії.
- У Національному музеї декоративного мистецтва (вул. Лаврська, 9, корпус 2) у межах святкової програми 24 травня організують екскурсію виставкою “Іван Гончар. Подільський пересмішник” та майстер-клас із бісероплетіння “Двоколірний браслет”. 25 травня відбудеться екскурсія виставкою “Ремесла, що живуть”, майстер-клас “Традиційний восковий віночок”, екскурсія “Таємниці Митрополичих покоїв та Благовіщенської церкви”.
- У Музеї гетьманства (Спаська, 16Б) 25 травня стартує спільний виставковий проєкт із комунальним закладом “Центр консервації археологічних предметів” “Пам’ятки Подолу — подорож у минуле”.
- У Музеї театрального, музичного та кіномистецтва України (Лаврська, 9, корп. 26) 24 травня до Дня Києва відбудеться концерт бандуристів Київської дитячої школи мистецтв № 1 “Передзвін надії”.
- Будинок-музей М. Заньковецької (Велика Васильківська, 121) до Дня Києва організовує 24 травня майстер-клас із виготовлення етнічних прикрас для родин захисників і Захисниць та інтерактивну лекцію “Київ — місто Марії” (розповідь про роль Києва в житті і творчості М. Заньковецької). 25 травня відбудеться пішохідна екскурсія “Марія Заньковецька і Київ” (маршрут: від “Будинку-музею М. Заньковецької” до Київського національного академічного театру оперети).
- У культурно-мистецькому комплексі “Співоче поле” 24 та 25 травня проводитимуть майстер-класи зі створення та організації “Паперового театру”.
Традиційно до Дня Києва щороку проводяться різноманітні благодійні спортивні акції — “Пробіг під каштанами”, велозмагання тощо.
“Пробіг під каштанами” — щорічна акція, яка відбувається з 1993 року, а з 1994 — під час святкування Дня Києва і проходить в останню неділю травня. Наразі організовують 32-й марафон. Зазвичай дистанція основного благодійного пробігу — 5 км. Окрім основного, найчисельнішого благодійного старту, в програмі також проходить “Дитячий пробіг”, “Пробіг в ходунках”, “Спортивний пробіг”, “Пробіг мужніх”.
У 2010 році “Пробіг під каштанами” увійшов до Книги рекордів України як наймасовіший спортивно-атлетичний захід, у якому взяли участь 15 100 людей. 29 травня 2022 року, незважаючи на повномасштабне російське вторгнення, відбувся 29-й благодійно-спортивний захід “Пробіг під каштанами”. Учасники могли вийти на символічний старт із будь-якого безпечного куточка України та світу протягом всього дня.
У 2023 році до “Пробігу під каштанами” долучилися 7 335 учасників з понад 30 міст та селищ України, а також майже всіх континентів світу. Завдяки благодійним внескам вдалося зібрати мільйон гривень на обладнання для відкритих кардіохірургічних операцій.
Перше святкування Дня Києва відбулося в останні вихідні травня 1982 року, яке збіглося із відзначенням 1500-річчя міста. З 1984 року почалися регулярні вернісажі на Андріївському узвозі. У 1987 року День Києва вперше почали відзначати офіційно.