Починається червень, а за вікном розквітає все навкруги. Саме в цей час українці готуються до одного з найважливіших свят року – Трійці. Це свято особливе для нашого народу, бо поєднує християнські традиції з народними звичаями, які передаються від дідів-прадідів.
Історія свята має глибоке коріння
П’ятдесятниця відзначається рівно через п’ятдесят днів після Великодня. Християни вірять, що саме тоді Святий Дух зійшов на апостолів. Але українці завжди вкладали в Трійцю більше змісту, ніж просто релігійне значення.
Наші предки бачили в цьому святі початок справжнього літа. Вони поминали померлих родичів і прикрашали домівки зеленню. Квіти та трави мали особливу силу – люди збирали їх для лікування на весь рік.
Традиції живуть і сьогодні
Українські родини досі дотримуються давніх звичаїв на Трійцю. Господині завжди прибирають хати свіжими гілками березі, клена чи дуба. На підлогу стелять траву з квітами – це створює особливу атмосферу свята.
Найурочистіше Трійцю відзначають у селах. Дівчата сплітають вінки з польових трав, а хлопці прикрашають зеленню брами будинків. Церкви перетворюються на зелені куточки, де пахне свіжою травою і квітами.
Обов’язково люди йдуть до церкви освячувати зілля. Бабусі кажуть, що така трава лікує хвороби протягом року. Багато українців і зараз вірять у цю традицію.
У кожному регіоні свої особливості
Цікаво спостерігати, як по-різному називають Трійцю в різних областях України. Волиняни говорять “Зелені свята” або “Русальний тиждень”. На Полтавщині частіше чути “П’ятдесятниця”. Закарпатці використовують назву “Духів день”.
Гуцульщина знає це свято як “Зелена неділя”, а весь наступний тиждень називає “зелені дні”. На Слобожанщині побутує термін “Клечальна неділя” – від слова “клечати”, що означає прикрашати домівки.
Назви різні, але суть одна. Це свято поєднання з природою і духовного очищення. Трійця залишається дорогою кожному українцю, незалежно від того, як він її називає.
Довідка: Трійця (П’ятдесятниця) – одне з дванадцяти головних християнських свят, що відзначається на 50-й день після Великодня. В Україні традиційно супроводжується прикрашанням домівок зеленню, освяченням трав та квітів у церкві, а також поминанням предків.
Ми писали раніше: Традиції Троїцької поминальної суботи.