Президент Володимир Зеленський повідомив про погодження тексту законопроєкту, який гарантує незалежність антикорупційних органів.
Про це глава держави повідомив у своєму Telegram-каналі, пише Суспільне.
Документ, за його словами, гарантує незалежність антикорупційних органів, зокрема НАБУ та САП, і містить “реальні інструменти” для захисту системи від російського впливу чи втручання.
“Текст збалансований. Жодних російських зв’язків і повна незалежність для НАБУ та САП”, — наголосив президент.
Він додав, що законопроєкт подасть до Верховної ради 24 липня. Зеленський також підкреслив важливість збереження єдності, незалежності та поваги до позиції українців у нинішніх умовах.
Цей законопроєкт є відповіддю на ухвалення Верховною радою закону №12414, який викликав критику з боку антикорупційної спільноти і Євросоюзу. Також він став причиною масових протестів у низці містах України.
Створення такого законопроєкту президент анонсував під час вечірнього звернення 23 липня. БЕБ та САП привітали цю ініціативу та висловили готовність долучитися до обговорення та підготовки документа, що “усуне правові ризики та відповідатиме стандартам верховенства права”.
24 липня Зеленський провів розмову із премʼєр-міністром Великої Британії Кіром Стармером, де другий запропонував допомогу в розробці законопроєкту щодо незалежності антикорупційних відомств.
Що відомо про закон №12414
22 липня Верховна рада проголосувала за законопроєкт, окремі пункти якого позбавляють незалежності антикорупційних органів НАБУ та САП. Це законопроєкт про зміни досудового розслідування кримінальних правопорушень щодо зникнення осіб безвісти. До другого читання до нього внесли правки щодо САП та НАБУ, а саме:
- генеральний прокурор отримує право давати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ;
- генеральний прокурор може отримати доступ до всіх справ НАБУ або може надати такий доступ будь-якому іншому прокурору;
- генпрокурор може закрити розслідування на вимогу сторони захисту, вирішувати спори про підслідність та підписувати підозри топпосадовцям;
- скасується заборона на передачу справ НАБУ іншим правоохоронним органам.
Голосування за законопроєкт відбулось наступного дня після масштабних обшуків СБУ у детективів НАБУ. 22 липня пізно ввечері президент України Зеленський підписав закон.
Через це ухвалення низкою міст України відбулися протести проти ухвалення закону №12414, зокрема біля театру імені Франка у Києві зібралися близько двох тисяч людей. Також люди вийшли у Львові, Дніпрі, Рівному, Тернополі та Одесі.