Олексія Навального вечері 17 січня затримали в московському аеропорту «Шерметьево» після прильоту з Берліна. Літак з опозиціонером на борту повинен був сісти у «Внуково», але в останній момент був перенаправлений «з технічних причин». На прикордонному контролі до нього підійшли співробітники поліції і попросили пройти з ними.
Як пишуть російські ЗМІ, сценаріїв затримання Навального було як мінімум два. Всього щодо опозиціонера і його Фонду боротьби з корупцією (ФБК) зараз є три кримінальні справи – дві старих (про наклеп на адресу ветерана війни і про відмивання грошей, отриманих ФБК як пожертвування), одні нові, порушена 29 грудня (про привласнення Навальним пожертвувань на адресу ФБК). Четверта – справа «Ів Роше», за якою Навальний відбував умовний термін, що завершився 30 грудня. Але ФСВП РФ 12 січня зажадала замінити термін на реальний, заявивши, що Навальний з вересня не відзначався в відомстві.
13 січня стало відомо, що Навальний наприкінці грудня за клопотанням ФСВП був оголошений у федеральний розшук, і представник відомства заявив, що воно «вживе заходів до затримання» політика.
Після прильоту Навальний встиг поспілкуватися з журналістами. «Сьогодні найкращий день за останні п’ять місяців, я абсолютно щасливий, що прилетів», – сказав він.
Затримання Навальний не боявся, тому що «всі кримінальні справи стосовно нього сфабриковані».
Поки Навальний летів, в московському аеропорту «Внуково» почалися масові затримання. Спочатку ОМОН затримував окремих людей в будівлі аеропорту – тих, хто був з прапорами, або кричав щось на підтримку Навального. Також були затримані соратники політика.
За годину до прильоту Навального ОМОН почав витісняти людей з будівлі аеропорту. Тих, у кого немає квитків, закликали покинути будівлю «Внуково». Потім затримання продовжилися на вулиці. За попередніми підрахунками, було затримано понад 50 осіб.