Журналісти виявили на території маєтку Віктора Медведчука в Пущі-Водиці розкішний вагон-ресторан, який той ховав під зеленою маскувальною сіткою.
За даними розслідувачів, цей вагон йому подарувала дружина Оксана Марченко на останній день народження, 7 серпня 2021 року, повідомляє проєкт “Слідство.Інфо“.
Для “пульманівського” вагона на території маєтку побудували спеціальний перон і навіть привезли залізничні рейки.
Станція називається “Дальняя” (з рос. пісні “На дальней станции сойду…”). Сам вагон оздоблений позолотою, оксамитовими диванами і стільцями, а також розкішним деревом.
Журналісти побачили всередині лампу від французького бренду Bronze D’Art Français, яка зроблена із зеленого мармуру, а оздоблення виконано із чистого золота. Ця лампа коштує більше 100 тисяч гривень.
Також на барній стійці стояли склянки з позолоченими гербами Російської Федерації. Такі склянки виробляє російський “Кубачинський комбінат”, вони коштують по 5 тисяч гривень за штуку.
Також у вагоні стояла кавомашина люксового італійського бренду Elektra. Базова модель такого типу кавоварки коштує від 220 тисяч гривень. Однак цю модель, ймовірно, робили спеціально на замовлення Медведчуків – вона оздоблена бронзовими малюнками та іншими елементами декору. Тому реальна вартість кавомашини може бути набагато більшою.
У глибині вагона є позолочений “самовар” (титан) і туалет, який теж, схоже, оздоблений позолоченими деталями.
На вагоні написано Pullman, проте журналісти з’ясували, що це не справжній лакшері-виріб відповідної компанії, а майже ідентична копія.
“Спочатку ми подумали, що родина Медведчуків замовила цей вагон у компанії «Pullman» і перевірили ціну на нього – люксові вагони під замовлення коштують до $2,5 мільйонів доларів. Пізніше ми дізналися: вагон був зроблений руками сотні українських майстрів, дизайнери просто «позичили» ескізи у люксової марки Pullman”, – зазначає “Слідство”.
Як розповів причетний до створення вагона будівельник Олексій, робота над створенням подарунка тривала близько року.
“Дизайнери змалювали цей вагон з ескізів кількох вагонів “Пуллмана”, Оксана Марченко затвердила проєкт і все збиралося вручну. Було залучено більше сотні працівників – одна фірма виготовляла дах, інша – бічні панелі, інші займалися оздобленням”, – зазначив Олексій.
Він також розповів, що під вагоном побудували велику кухню і комори для зберігання продуктів.