Майже 250 священників Української православної церкви Московського патріархату ініціювали міжнародний церковний трибунал щодо предстоятеля Російської православної церкви патріарха Кирила. Станом на 12:04 11 квітня 243 священників підписалися під зверненням, опублікованим на сторінці протоієрея УПЦ Андрія Пінчука у Facebook. Збір підписів триває.
Водночас Кирило під час останнього богослужіння закликав вірян об’єднатися “у важкі для країни часи”, в тому числі навколо влади.
Українські священники звинувачують очільника РПЦ у тому, що патріарх Кирило проповідує доктрину “русского мира”, яка не відповідає православному вченню та має бути засуджена як єресь.
“Кирил скоїв моральні злочини, благословивши війну проти України і повністю підтримавши агресивні дії російських військ на території України. Ми сподіваємося, що Собор Предстоятелів Древніх Східних Церков розгляне наше звернення та винесе своє справедливе рішення“, – сказано у зверненні.
Священнослужителі також закликали Предстоятелів Помісних Православних Церков:
- Чітко і однозначно засудити військову агресію Російської Федерації проти України.
- Закликати президента Російської Федерації В. В. Путіна негайно припинити війну та звільнити усі захоплені території суверенної України.
- Розглянути публічні заяви Московського патріарха Кирила щодо війни проти України та надати їм оцінку в світлі Святого Письма та Священного Передання Церкви.
- Розглянути на всеправославному рівні доктрину “русского мира”, яку протягом багатьох років пропагує патріарх Кирил і яка стала одним з ідейних виправдань війни Російської Федерації проти України, та надати цій доктрині оцінку з точки зору православного вчення та в разі засудження цієї доктрини, притягнути патріарха Кирила до відповідальності та позбавити права обіймати патріарший престол.
У листі також вказано, що подібні суди вже звершувалися над патріархами.
В історії Російської Церкви теж був прецедент звернення до суду Східних Патріархів. У 1666 році саме Східні Патріархи засудили Московського патріарха Никона, позбавивши його патріаршества та єпископського сану. Никона залишили простим монахом та відправили на каяття до монастиря.