Мовознавицю Ірину Фаріон звільнили з Національного університету “Львівська політехніка”. Університет розірвав із нею трудову угоду.
Про це ввечері, 15 листопада, повідомив у Facebook міністр освіти і науки України Оксен Лісовий. Також про розірвання трудової угоди з Іриною Фаріон повідомили на сайті Львівської політехніки. Пише Суспільне.
“Відповідно до пункту 3 статті 41 Кодексу законів про працю Національний університет “Львівська політехніка” 16 листопада 2023 року розірвав трудову угоду з професоркою кафедри української мови Інституту гуманітарних та соціальних наук Іриною Фаріон”, — йдеться у повідомленні НУ “Львівська політехніка”.
Як повідомив міністр освіти і науки України Оксен Лісовий, відповідний наказ підписав ректор.
“Львівська політехніка звільнила Фаріон. Відповідний наказ вже підписано ректором. Студенти були, є і завжди будуть потужним рушієм змін та трансформацій. Саме зі студентів розпочалася Революція Гідності в Україні, яка остаточно закріпила нас на євроінтеграційному шляху”, — зазначив Оксен Лісовий.
“Позиція міністерства незмінна – людям, які не розділяють цінності гідності та не відчувають поваги до воїнів, немає місця в системі освіти. Сподіваюсь, СБУ у межах відкритого кримінального провадження дасть справедливу оцінку висловам та діям вже колишньої викладачки Львівської політехніки”.
Сьогодні, 15 листопада, Служба безпеки України розпочала кримінальне провадження, а також призначила низку експертиз щодо висловлювань і публікацій колишньої народної депутатки Ірини Фаріон. Кримінальне провадження відкрито за:
- ст. 161 (порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної, регіональної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками);
- ст. 435-1 (образа честі й гідності військовослужбовця, погрози військовослужбовцю);
- ст. 163 (порушення таємниці листування, телефонних розмов, телеграфічної чи іншої кореспонденції, що передаються засобами зв’язку або через комп’ютер);
- ст. 182 (порушення недоторканості приватного життя).
- Служба безпеки України ініціювала психолого-лінгвістичну експертизу висловлювань Фаріон. Досудове розслідування триває.
Що відомо про скандал з Фаріон
- 4 листопада вийшов ефір програми “Рандеву з Яніною Соколовою”, де Фаріон розкритикувала російськомовних українських військових, зокрема з Третьої штурмової бригади (створена на базі добровольчого формування “Азов”).
- Вранці 7 листопада після інтерв’ю з мовознавицею уповноважений Верховної ради України з прав людини Дмитро Лубінець написав, що звернувся до Національної поліції України, СБУ та Нацради з питань телебачення і радіомовлення щодо дискримінації. Лубінець прямо не назвав прізвища Фаріон, однак його заява з’явилася на тлі скандалу з нею, який зараз обговорюють у соцмережах.
- Також на одному із корпусів Львівської політехніки наклеїли листівки із закликами звільнити Фаріон, яка викладає у цьому навчальному закладі.
- На сайті Львівської політехніки оприлюднили офіційну позицію навчального закладу. Там уточнили, що Львівська політехніка не несе відповідальності за висловлювання працівників та студентів поза університетом.
- 9 листопада у Міністерстві освіти та науки України відреагували на скандал з Фаріон. І заявили, що підтримують вимоги студентів не співпрацювати з людьми, які не поважають захисників та захисниць. При цьому додали, що рішення про призначення та звільнення працівників ухвалює виш.
- 13 листопада Фаріон опублікувала скріншот електронного листа від студента з Криму, який став на її бік у мовному скандалі, та не приховала його особисту інформацію.
- На цей інцидент також відреагував Лубінець. Він наголосив, що звернувся до СБУ з відповідним зверненням, адже Фаріон не лише вчинила правопорушення, але й підіграла окупантам.