У одному з парків міста Заліщики Тернопільської області, на території національного природного парку “Дністровський каньйон”, виявили реліктовий гриб Bartheletia paradoxa, який виріс на листі найстарішого в Україні дерева ґінкго.
Про знахідку написав у Фейсбук-групі “Гриби України” користувач Alex Akulov.
“17 лютого мені пощастило провідати старий парк у м. Заліщики. Там росте величезне дерево ґінкго дволопатевого, яке має статус найстарішого представника цього виду в Україні. На перезимувалих листках цього дерева зараз масово розвивається теліоспороношення надзвичайно цікавого виду мікроскопічного базидієвого гриба Bartheletia paradoxa. Наразі B. paradoxa це єдиний відомий представник вищеназваного класу грибів. Інші його родичі, судячи з усього, не дожили до наших днів”, – написав Alex Akulov.
Дерево ґінкго було висаджено в Заліщиках у 1830 році і наразі має висоту 27 м і обхват стовбура 370 см. Про нього є навіть окрема сторінка у Вікіпедії під назвою “Гінкго Ігнатія Браницького”.
А щодо реліктового гриба, то його треба шукати на опалих листках ґінкго.
У 2017 року київські мікологи вперше опублікували знахідки Bartheletia paradoxa з території ботанічних садів м. Київ та Феофанії.
“Проте поза межами Київської області, наскільки мені відомо, його ще не знаходили, – повідомив Alex Akulov – Особисто для мене, як для міколога, мати можливість на власні очі побачити представника унікального реліктового класу грибів це дуже приємна подія”.
Ґі́нко дволопате́ве (Ginkgo biloba) – реліктова рослина, єдиний сучасний вид роду ґінко, що є єдиним представником родини ґінкгові, яка, в свою чергу, є єдиною у класі Ginkgoopsida. Викопних видів у родині відомо близько 18. В популярній літературі рослина відома також під назвами ґі́нко, гі́нкго дволопате́ве , ґі́нкго дволататолистий, абрико́с срі́́бний.
На Сумщині небайдужі заопікувалися пораненим подружжям лебедів