Солістка гурту ONUKA Ната Жижченко запустила проєкт “Фабрична, 12”, який містить цикл лекцій про українську культуру. 29 квітня вийшла перша з них — про народні музичні інструменти.
Про це пише Суспільне Культура з посиланням на Instagram гурту.
З першої лекції “Фабричної, 12” глядачі зможуть дізнатися про історію походження таких інструментів, як тилинка, окарина, гуцульський дідик, бугай, цимбали, свищик, бандура, трембіта та сопілка. Окрім цього, у ній йдеться про заповітну мрію Жижченко та постать дідуся в її житті.
“Ми хочемо показати, що наші народні інструменти — надзвичайно стильні, за допомогою них можна створювати сучасну експериментальну музику. Тож моя велика мрія — зберігати та відновлювати їх, адже у них наша велика сила, єдність і водночас сміливість”, — поділилася Ната Жижченко.
Зокрема, на прикладі свого хіта Vidlik гурт ONUKA продемонстрував звучання бугая — “найбільш космічного” українського інструменту. Це барабан, до якого прикріплений пучок кінського волосся — і його назва походить саме від звучання. За різними версіями, він нагадує або ревіння бика-бугая, або звуки лелекоподібного птаха бугая (“ніби качає насос”, каже Жижченко в лекції).
“В українській культурі він використовується якось поверхнево, атонально, як якийсь атракціон. Мені завжди хотілося зробити з нього щось більш музикальне — і так з’явилася думка зробити на ньому басову лінію. Трек Vidlik повністю побудований на семплі бугая, який виконує басову лінію замість синтезатора”, — розповідає виконавиця.
Окрім цього, Жижченко зазначила, що цей випуск був знятий ще у 2022 році спільно з волонтерською спільнотою Repair Together, яка з квітня 2022-го працює над відновленням Чернігівщини після вторгнення росіян.
За два роки учасники ініціативи розчистили руїни понад 180 зруйнованих будинків. Ба більше, вони з нуля будують 16 домівок для постраждалих сімей в Іванівській громаді Чернігівської області. На початку травня будівельні роботи відновляться після зимової перерви. Зазначається, що організація потребує фінансової підтримки.