11 серпня 2024 року на території окупованої Запорізької атомної електростанції сталася подія, яка викликала серйозне занепокоєння як в Україні, так і у світової спільноти. Мешканці Нікополя помітили пожежу в одній з градирень ЗАЕС, що спричинило миттєву реакцію влади та міжнародних організацій.
Хронологія подій
Пожежа на ЗАЕС була помічена вранці 11 серпня. За неофіційною інформацією, наданою головою Нікопольської районної військової адміністрації Євгеном Євтушенком, російські окупанти підпалили в градирні велику кількість автомобільних шин.
Це призвело до появи сильного темного диму, який було видно з протилежного берега колишнього Каховського водосховища.
Реакція української влади
Президент України Володимир Зеленський оперативно відреагував на ситуацію, заявивши, що “російські окупанти влаштували пожежу на території Запорізької атомної станції”. Він наголосив, що ситуація на ЗАЕС не може бути нормальною, поки станція перебуває під незаконним контролем російських окупантів.
Згодом голова Дніпропетровської ОВА Сергій Лисак повідомив, що пожежу вдалося припинити, а рівень радіації у Нікопольському районі залишається в нормі. “Тримаємо ситуацію на контролі”, – запевнив Лисак.
Міжнародна реакція
МАГАТЕ (Міжнародне агентство з атомної енергії) підтвердило інцидент, заявивши, що його експерти стали свідками сильного темного диму в північній частині Запорізької АЕС, який з’явився після “численних вибухів”.
Президент Зеленський закликав світову спільноту та МАГАТЕ відреагувати на цей інцидент, підкресливши важливість міжнародного контролю над ситуацією на ЗАЕС.
Оцінка загроз та наслідків
Енергоатом, оператор українських атомних електростанцій, розглядає дві вірогідні причини пожежі: недбалість окупантів або свідомий підпал. Важливо відзначити, що перевищень контрольних рівнів по викидах та скидах радіоактивних речовин не зафіксовано.
Незважаючи на те, що ЗАЕС продовжує працювати в штатному режимі, ситуація залишається напруженою. Окупація станції російськими військами створює постійну загрозу ядерній безпеці не лише України, але й усієї Європи.
Читайте також: На війні загинув колишній мер Умані.