Громадська організація “Піксельовані реальності” завершила роботу над цифровим Каталогом хрестів Куяльника – одного з найбільших і найстаріших козацьких цвинтарів України.
У пресслужбі Одеської міської ради розповіли, що цей каталог є ще одним продуктом, створеним у рамках проєкту “Підтримка реалізації Стратегії культурного розвитку Одеси”.
“Козацькі хрести – це важливі джерела інформації про побут, матеріальну і нематеріальну культуру українського народу. Козацькі кладовища є історичною пам’яткою, яку ми повинні зберегти для наступних поколінь”, – наголосив начальник управління по роботі з ЮНЕСКО та охорони культурної спадщини департаменту культури, міжнародного співробітництва та європейської інтеграції Одеської міськради Федір Стоянов.
Куяльницьке кладовище розташоване на околицях Одеси та є історичною пам’яткою другої половини XVIII – кінця XIX століть.
Загалом на кладовищі знаходиться понад 500 поховань, з яких близько 200 увінчані кам’яними хрестами, а 32 мають написи.
За допомогою фотограмметрії та 3D-моделювання команда “Піксельовані Реальності” зацифрувала 32 хрести. Отримані у результаті високоточні моделі та текстури дозволили розібрати нові знаки та уточнити роки частини поховань.
“Каталог хрестів Куяльницького кладовища руйнує імперські міфи про історію Одеси та доводить, що українці жили тут задовго до заснування міста. Цей проєкт також спрямований на скасування російських наративів та висвітлення того, що протягом багатьох століть тут співіснували люди різних національностей, зокрема кримські татари, турки, українці та греки”, – цитує пресслжуба Одеської мерії слова співзасновниці ГО “Піксельовані Реальності” Яни Бойцової.
В Україні зʼявиться електронна черга для отримання ендопротезів