У Православній Церкві України пояснили звідки відомі день і місяць народження Ісуса Христа, якщо ні Писання, ні загалом Передання Церкви не подає нам точної дати народження Сина Божого.
Про саму подію та обставини Різдва Христового нам оповідають у Новому Завіті два євангелисти, святі апостоли Матфей та Лука. Але чіткої дати не вказується.
Як ж вирахували дату Різдва? Існує кілька підходів.
“За одним із них, Христос перебував на землі повне число років, тож Він був зачатий в день Благовіщення, який, згідно з деякими обчисленнями, збігається з днем Розп’яття. А єврейська Пасха, на яку був розіп’ятий Спаситель, випадала того року на 25 березня. Відраховуючи звідси 9 місяців, отримували 25 грудня як дату Різдва Христового”, – пояснили у Православній Церкві України.
Цю дату приймає святий Іполит на початку III століття, а потім її “захищають” святий Іоан Золотоустий (IV ст.) та блаженний Августин (V ст.).
За другим підходом, дата Різдва Христового вираховується, виходячи з дати зачаття Іоана Предтечі, Хрестителя Господнього. Від дати руйнування Єрусалимського храму шляхом зворотного хронологічного відліку виводили дату зачаття славного пророка на 23 вересня. Звідси відраховували 6 місяців вперед, отримуючи дату Благовіщення і чудесного зачаття Сина Божого (25 березня). І ще плюс 9 місяців – отримуємо дату народження Спасителя, 25 грудня.
“Щодо цього є цікава згадка у Священному Писанні. Зокрема, про зустріч Пресвятої Діви Марії та матері Предтечі, праведної Єлисавети, які були двоюрідними сестрами. Євангелист Лука зазначає, що коли архангел Гавриїл благовістив Діві Марії, він, зокрема, сказав: “Ось і Єлисавета, родичка Твоя, і вона зачала сина в старості своїй, і це вже шостий місяць їй, хоча називають її неплідною, бо не буває безсилим у Бога ніяке слово”, – кажуть в ПЦУ.
Марія у ці дні пішла у передгір’я, в місто Іудине, і увійшла в дім Захарії, і привітала Єлисавету. Через три місяці після тієї зустрічі народився Іоан Предтеча (24 червня відзначаємо Різдво Іоана Предтечі), а через дев’ять – Ісус Христос (Різдво Христове відзначаємо в ніч з 24 на 25 грудня). Тож пророк Хреститель Господній Іоан старший за Спасителя на шість земних календарних місяців.
Далі в історії Церкви траплялися різні події, розділення, календарні реформи, що призвели до появи кількох дат відзначення події Різдва Христового.
Однак, в ПЦУ вважають – важливо пам’ятати, що головним для християн є не дата, не певні цифри календаря, а зміст і сенс шанованої нами події: “Тож вслухаймося в піснеспіви за богослужінням та почуймо: Христос народжується – славте; Христос з небес — зустрічайте!”.