Від початку 2025 року в Україні було відкрито понад 17 тисяч виконавчих проваджень через недотримання правил військового обліку. Щомісяця в середньому фіксується майже 4,7 тисячі нових випадків. Такі дані наводить аналітична платформа «Опендатабот», яка працює з відкритими джерелами інформації.
Про це пише Дзеркало тижня.
Загальна кількість виконавчих справ, що виникли через несплачені або прострочені штрафи, досягла 17 007 лише з початку року. Із цього обсягу наразі закрито лише 2779 справ — приблизно 16% від загального числа.
Загалом за три роки повномасштабної війни в Україні накопичилося майже 29 тисяч прострочених штрафів, пов’язаних із порушеннями правил військового обліку. Однак експерти зазначають, що реальна цифра була вищою, оскільки частина проваджень поступово закривається.
Від початку 2025 року до відповідальності притягнули 15 772 осіб, і хоча кількість справ співвідноситься з числом порушників, у деяких випадках на одну людину припадає кілька проваджень. Наприклад, у Приморському районі Одеси ТЦК відкрив одразу сім справ проти одного чоловіка — наразі це найбільший показник у 2025 році.
Найбільше порушень стосується чоловіків віком від 25 до 35 років — вони становлять майже 44% усіх випадків. Ще близько 39% припадає на вікову категорію 36–45 років. Жінок у списку майже немає — лише 22 справи, що становить близько 0,1%.
Лідерами за кількістю відкритих проваджень стали Київ (1992 справи), Дніпропетровська область (1946) та Сумська область (1722).
Чоловікам призовного віку (від 18 до 60 років), які не оновили свої дані або не стали на облік, загрожує штраф у розмірі від 17 000 до 25 500 гривень. Проте новий закон, підписаний президентом Володимиром Зеленським, дає можливість зменшити суму штрафу наполовину — до 8500 гривень — за умови добровільного звернення до ТЦК і сплати впродовж десяти днів після винесення постанови про правопорушення.
Водночас ті, хто вже перебуває на військовій службі, але не встиг внести зміни до облікових даних, від сплати штрафу звільняються.
У Міністерстві юстиції також повідомили, що через порушення вимог мобілізаційного обліку було заморожено банківські рахунки понад 26 тисяч осіб.