Україна і Сполучені Штати підписали документ, відомий як “угода про надра” – угоду про створення Інвестиційного фонду відбудови США – Україна.
Як повідомляє “Європейська правда”, про це оголосила у своєму Facebook перша віцепрем’єрка, міністерка економіки Юлія Свириденко.
Свириденко оголосила, що підписала Угоду про створення Інвестиційного фонду відбудови США–Україна. З боку США це зробив міністр фінансів Скотт Бессент.
“Дякую всім, хто працював заради угоди, робив її більш змістовною. Зараз документ такий, що може забезпечити успіх для обох наших країн – України та Сполучених Штатів”, – зазначила вона.
“Це Угода в якій США відзначають своє прагнення сприяти досягненню довгострокового миру в Україні і визнають вклад, який Україна зробила у глобальну безпеку, відмовившись від ядерного арсеналу. Угода в якій США відзначають свою відданість питанням української безпеки, відновлення і реконструкції”, – додала віцепрем’єрка.
Бессент також опублікував допис, де оголосив про підписання угоди та назвав її такою, що започатковує “історичне економічне партнерство”.
“Економічна безпека – це національна безпека. Фінансова корпорація США з міжнародного розвитку тісно співпрацюватиме з урядом України для заснування цього фонду, і ми очікуємо на швидкий запуск цього історичного економічного партнерства в інтересах і українського, і американського народів”, – написав він.
За словами Юлії Свириденко, ключові положення угоди наступні:
– повна власність і контроль за власними ресурсами, зокрема й мінералами, залишаються за Україною;
– Інвестиційний фонд відбудови, який мають створити, буде наповнюватися доходами виключно з нових ліцензій;
– партнерство між державами буде рівноправним.
“Фонд створюється 50/50. Управлятимемо ми цим Фондом спільно із США. Жодна зі сторін не матиме переважаючого голосу, і це відображатиме рівноправне партнерство між Україною та Сполученими Штатами”, – розповідає Свириденко.
– Угода не передбачає змін у процесах приватизації або управлінні державними компаніями – вони і далі належатимуть Україні. Компанії на кшталт “Укрнафти” чи “Енергоатому” залишаються у власності держави.
– в угоді немає згадок про будь-які боргові зобов’язання України перед США.угода відповідає Конституції та не суперечить євроінтеграції України.
– для функціонування Фонду передбачено лише внесення змін до бюджетного кодексу. Саму ж Угоду має ратифікувати Верховна Рада.
– США допоможуть залучати додаткові інвестиції і технології. Фонд підтримуватиметься урядом США через агентство DFC, яке допомагатиме залучати інвестиції та технології від фондів і компаній як у США, так і у ЄС та інших країнах.
– Доходи і внески Фонду не оподатковуються ні у США, ні в Україні.
Як повідомлялося, у попередньому проєкті договору (“ЄП” описувала його у статті “Трамп з надрами та Україна без прав“) США отримували фактично одноосібний контроль за цим фондом.
“Документ узгоджується з національним законодавством і не суперечить жодним міжнародним зобов’язанням України. Важливо, що угода стане сигналом і для інших світових гравців, що з Україною надійно співпрацювати довгостроково – на десятиліття”, – підсумувала вона.