8 травня ввечері 267-м Папою Римським Левом XIV, очільником Римо-католицької церкви у світі, обрали 69-річного американця Роберта Френсіса Прево. Хто він такий, чому та як потрапив у Перу, чому йому закидали покривання священників, що домагаються до дітей, і чому раніше не було пап-американців — розповідає Суспільне.
Чому раніше не було пап зі США
Католицький часопис CREDO звертає увагу, що протягом тривалого часу обрання Папи зі США не розглядали — спочатку з практичних, а згодом із політичних причин.
У XIX — на початку XX століття кардинали з американського континенту не могли швидко припливати в Європу на конклави, таким чином і не мали змоги долучатися до неформальних переговорів перед вибором нового понтифіка.
Згодом, після того, як у світі посилився політичний вплив США, вже це почало викликати побоювання: чи зможе Папа-американець зберегти незалежність Святого Престолу, і чи не буде підозр, що рішення Ватикану узгоджуються з інтересами Вашингтона, і пов’язані зі службами США — наприклад, розвідкою.
Щодо Прево — завдяки тривалій службі в Перу його все-таки вважають більш універсальним кандидатом, ніж американським, і не асоціюють цілковито зі США. Італійські медіа називали його “найменш американським з американців”, цитує The Times.
Хто такий Роберт Прево
Роберт Прево народився 14 вересня 1955 року в Чикаго, штат Іллінойс. Має італійське, французьке та іспанське коріння. Нині йому 69 років, для Папи Римського такий вік вважається невеликим. Прево вільно розмовляє іспанською та італійською, має громадянство Перу, де служив сукупно два десятки років.
Він вивчав математику і філософію, а у 22 роки вступив до новіціату (у католицькій церкві це період послуху, тобто випробування для вступників у чернечий орден) Ордену Святого Августина. Ще за 4 роки склав урочисті обітниці.
Іще за рік, у віці 27 років, Прево прийняв свячення — відтоді мав право служити як святий отець на літургіях, сповідати, хрестити тощо.
1985 року він вирушив як місіонер у Перу в Південній Америці. Служив канцлером територіальної прелатури Чулуканас. На пару років повертався в Чикаго — у 1987-му захистив дисертацію на тему “Роль місцевого настоятеля в Ордені Святого Августина”, а вже наступного року його знову направили в Перу — у місто Трухільйо. Там він очолив проєкт для августинців у вікаріатах Чулуканас, Ікітос та Апурімак.
У Латинській Америці Прево провів уже ціле десятиліття: очолював августинську семінарію в Трухільйо, викладав канонічне право в семінарії, де також був префектом з питань навчання. Ну і мав досвід інших посад, серед яких парафіяльний парох, єпархіальний чиновник, директор формації та судовий вікарій.
У 1999 році Прево повернувся до Чикаго і служив провінційним настоятелем. Через два з половиною роки його обрали головним настоятелем Ордену августинців. На цій посаді він прослужив два терміни (2001-2007 та 2007-2013).
У 2014 році Прево знову повернувся до Перу. У 2015-му його “підвищили” до єпископа і він служив там ще 9 років. У той час в Перу тривала політична криза, відбувалися державні перевороти. Єпископи мали забезпечити інституційну стабільність церкви. Прево в цьому сенсі виявився важливим для неї, бо був поміркованим центристом.
В січні 2023 року Папа Франциск призначив Роберта Прево префектом Дикастерії у справах єпископів та головою Папської комісії для Латинської Америки. А 30 вересня того ж року — проголосив його кардиналом під час консисторії в Римі. Його титулярна церква — Санта-Моніка.
У лютому 2025 року Папа Франциск прийняв Прево до ексклюзивного ордену кардиналів-єпископів. Це був знак довіри від понтифіка.
Помер екснардеп та колишній міський голова Чернівців Микола Федорук