В Україні можуть зобов’язати всіх роботодавців офіційно оформляти співробітників, якщо в їхній роботі є хоча б три з семи запропонованих ознак. У такий спосіб в Кабінеті міністрів планують боротися з нелегальною зайнятістю і зловживанням договорами трудового підряду.
Проєкт документа, який внесе відповідні зміни в Кодекс законів про працю (КЗпП), опублікувала на своєму сайті Федерація профспілок. Автор законопроєкту – Міністерство розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства.
Проаналізувавши КЗпП, у відомстві зробили висновок, що відмова оформляти на повний робочий день цілком вписується в межі закону. І щоб виправити ситуацію, розробили зміни. За новим проєктом роботодавець зобов’язаний прийняти на роботу, якщо є хоча б три з семи ознак офіційного працевлаштування на повний робочий день.
Ознаки трудових відносин:
- співробітник особисто виконує професійні завдання під наглядом того, в інтересах кого виконується завдання;
- робота постійна і зазвичай не передбачає конкретного результату за певний період часу;
- робота виконується на узгодженому робочому місці, виконується графік і трудовий розпорядок;
- співробітнику забезпечують умови праці (інструменти, обладнання тощо);
- системно виплачується винагорода за роботу;
- роботодавець встановлює тривалість робочого часу;
- співробітнику компенсують відрядження та інші витрати, які пов’язані з виконанням завдань.
Також договори підряду заборонять підписувати з працівниками, які будуть виконувати роботи в небезпечних для здоров’я умовах, на роботах зі шкідливими умовами або там, де є потреба у професійному доборі. В такому разі залучати можна буде або співробітників на повний робочий день і повним офіційним оформленням, або фізосіб-підприємців.