Поки не зрозуміло, які самі вакцини Україна закуповуватиме та коли вакцинація розпочнеться, бо жодна з вакцин не отримала сертифікацію, хоча деякі з них вже завершили все етапи дослідження і продемонстрували високу ефективність.
Найбільш реальними претендентами поки є вакцина від американської компанії Moderna та препарат від Pfizer і BioNTech (США і ФРН відповідно). Остаточно вони ціну не називали, але є попередні розрахунки компаній. Проблема ще в тому, що одній людині необхідно дві дози.
Так, німецько-американську вакцину вказані компанії попередньо погодились продавати уряду США дві дози за 39 доларів. Moderna називала попередню ціну у 25-37 доларів за одну дозу.
Можемо лише припускати
Можна поки лише прикинути (дуже теоретично), наскільки вистачить грошей, передбачених у бюджеті.
Якщо взяти мінімальну ціну (20 доларів) за дозу, 570 гривень по нинішньому курсу, то вистачить на понад 4,56 млн доз, але людини треба дві — тобто вистачить на 2,28 млн населення. Проте треба враховувати, що транспортування вакцин також коштуватиме грошей, будуть й інші видатки, а не тільки закупівля вакцин.
Більш того, вакцина від Moderna краща для транспортування і зберігання, бо не потребує наднизьких температур. Тож якщо взяти, наприклад, вартість у 60 доларів за дві дози Moderna, то вистачить на 1,5 мільйона населення. І це при витраті усіх 2,6 млрд виключно на вакцину.
Водночас попередні очікування нашого МОЗ куди більш оптимістичні — там розраховують на ціну у 7 доларів за одну дозу.
Але є і додаткові джерела. Так, Україна бере участь у Глобальному механізмі з доступу до вакцин від COVID-19 — COVAX. У його межах ми отримаємо безкоштовно 8 мільйонів доз, тобто на 4 млн населення. Крім цього, у МОЗ напередодні заявили, що Світовий банк виділить Україні на закупівлю вакцин 100 млн доларів.