Уряд Японії планує виділити 2 мільярди єн (540 мільйонів гривень) на штучний інтелект для зведення самотніх людей. «Ми, зокрема, плануємо запропонувати субсидії місцевій владі, яка вже має чи планує проєкти з пошуку пар із використанням штучного інтелекту», — цитує AFP неназваного представника японського уряду. Подібні проєкти вже діють у близько половині із 47 японських префектур, уточнює інформагентство. Зазвичай на сервісах пошуків пар партнерів добирають вручну на основі наданої ними інформації; штучний інтелект дозволить пришвидшити цей процес і охопити більшу кількість людей.
Уряд Японії сподівається, що їхня ініціатива допоможе підвищити народжуваність — одну з найнижчих у світі. У 2019 році коефіцієнт народжуваності (кількість дітей, які припадають у середньому жінку за її репродуктивний період) становив 1,36 — це один із найнижчих показників у світі; за той самий рік, за даними міністерства охорони здоров’я, праці та добробуту країни, народилися менш як 864 тисяч немовлят — це рекордно низький показник із 1899 року, відколи ведеться статистика.
Крім того, населення Японії старішає швидше, ніж в інших країнах. Японія має найбільшу у світі частку населення віком понад 64 роки — 28,7%. А понад 80 тисяч японців — довгожителі віком 100 років і більше (у 1963 році таких було лише 153). Як наслідок, до кінця століття, за прогнозами, населення Японії скоротиться до 53 мільйонів (у 2017 році цей показник складав рекордні 127 мільйонів).
Чому японці неохоче заводять стосунки? Причин декілька. Одна з них — гендерна нерівність, зокрема відсутність належної підтримки для матерів, що працюють, і неприйняття (попри широку державну підтримку) декретної відпустки серед чоловіків. Через це жінки в Японії менш охочі брати шлюб і заводити дітей. Одне з останніх досліджень також пов’язало незацікавленість японців у романтичних стосунках із низьким рівнем доходу. Частка таких у Японії зростає, тоді як середній клас скорочується, зауважує фахівець Oxford Economics Шіґето Наґаї.
Додатки для знайомств у Японії в останні роки стають усе більш популярними, але не так, як у решті світу. За словами речниці японського дейтинґ-агентства Eureka Ему Нішіями, до пандемії коронавірусу 20% японців-одинаків хоч раз намагалися знайти пару онлайн (у США, до прикладу, це число становить 60%). Додаткам для знайомств складно виходити на японський ринок: секс без обов’язків тут стигматизується і сприймається як негативне явище. Є й думка, що японські ЗМІ перебільшують випадки невдалих зустрічей, домовлених через соцмережі, що впливає на сприйняття пошуків другої половинки онлайн загалом.