Минулого місяця компанія з розпізнавання обличчя Clearview AI, яка має суперечливу репутацію, оголосила, що передала свою технологію українському уряду.
ВВС отримала свідчення того, як її використовують – у понад тисячі випадків – для ідентифікації як живих, так і мертвих.
Компанія зібрала мільярди фотографій із соціальних мереж, таких як Facebook і Twitter, щоб створити величезну базу даних, яку її генеральний директор і засновник Хоан Тон-Тат називає “пошуковою системою для облич”.
“Це працює як Google. Але замість того, щоб вводити рядок слів або тексту, користувач розміщує фотографію обличчя”, – пояснює Тон-Тат.
Компанія зіткнулася з низкою юридичних проблем. Facebook, YouTube, Google і Twitter надіслали Clearview листи з проханням припинити використання зображень із сайтів. Офіс уповноваженого з питань інформації Британії навіть оштрафував компанію за те, що вона не повідомила людям, що збирає їхні фотографії.
Clearview широко – хоча й неоднозначно – використовують правоохоронні органи Америки. Тон-Тат каже, що його технологію купили або випробували 3 200 державних установ.
Після вторгнення Володимира Путіна в Україну засновник Clearview побачив можливість ще одного застосування цієї технології.
“Ми бачили фото людей, які були військовополоненими, і це наштовхнуло нас на думку, що ця технологія потенційно може бути корисною для ідентифікації, а також для перевірки”, – каже він.
Він швидко запропонував українському уряду технологію – і той пристав на пропозицію.
Використання технології розпізнавання облич для ідентифікації загиблих не є новим, і Clearview — не єдина платформа, яку використовують для цього в Україні.
У 2019 році Bellingcat використала технологію розпізнавання облич, щоб допомогти ідентифікувати росіянина, який знімав катування та вбивство в’язня в Сирії. Тож це не перша війна, де використовують розпізнавання облич.
Але його використання в Україні є ширшим, ніж під час будь-якого з попередніх конфліктів. Толер каже, що він використовує платформу розпізнавання облич FindClone в Росії і що вона була особливо корисною для ідентифікації загиблих російських солдатів.
Як і Clearview, FindClone здійснює пошук серед загальнодоступних фотографій в інтернеті, включно зі сторінками в російських соцмережах.
Можна знайти навіть людей, які не мають акаунтів у соцмережах.
“Вони можуть не мати профілю в соціальних мережах, але їхні дружини чи подруги мають… іноді у них є профілі, і вони живуть у маленькому містечку з великою військовою базою. Або у них може бути багато друзів, які зараз у їхній частині”, – пояснює Толер використання FindClone як інструменту розслідування.
Цей останній пункт є основоположним для розуміння потужності технології розпізнавання обличчя.
Це означає, що навіть якщо людина ніколи не мала профілю в соцмережах і думає, що стерла з інтернету свої фото, її все одно можна знайти. На фотографії, завантаженій другом, або просто на фоні випадкового зображення в інтернеті – вони потрапляють до бази даних.
Це означає, що навіть військовослужбовців чи співробітників служби безпеки, яких майже немає в інтернеті, все одно можна відстежити.