У День вишиванки, 16 травня Укрпошта офіційно вводить в обіг дві нові поштові марки: із зображенням вишивки Харківської області та із зразком кримськотатарської вишивки АР Крим.
“Зразки вишивки, зображені на марках, не є випадковими. Після початку російської агресії в Криму та на сході України, вишиванка стала також уособленням нескореності й спротиву. Зараз, коли ворог підступно обстрілює Харків, коли вже понад десять років окупований Крим, ми хочемо нагадати світові про те, що українці борються за свою землю, за свій народ та культуру,” – коментує генеральний директор Укрпошти Ігор Смілянський.
Автономна Республіка Крим на поштовому випуску “Кримськотатарська вишивка – код народу. Автономна Республіка Крим” представлена жіночою головною шаллю “марама”, середини ХІХ ст., яка виконана в традиційній техніці тамбурної вишивки Qasnaq (кримськотатарською “к’аснак”) із використанням металізованих (золотих) і шовкових ниток по домотканому полотну. Орнаментика, колірні поєднання, технологічні прийоми відповідають принципам національного декоративно-прикладного мистецтва, що склалися з давніх часів.
“Системна діяльність Укрпошти та митців щодо популяризації українських та кримськотатарських символів незламності, свободи та єдності є вкрай своєчасною та гідною відсіччю спробам російських варварів знищити українську та кримськотатарську ідентичність”, – каже Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.
![марка](https://pb-news.info/wp-content/uploads/2024/05/444124194_882213457284497_871285749189212050_n-1024x768.jpg)
За ескізи марок було використано зразки стародавніх вишиванок, наданих Національним музеєм українського народного декоративного мистецтва. Харківщина представлена фрагментом вишивки жіночої сорочки ХІХ ст., на рукавах якої мальовниче зображення півників – символу сонця, світла, пробудження життя.
“Шанованим птахом в українців здавна є півень – символ сонця та вогню, вісник ранньої зорі, опікун господарства. Своїм голосінням, він немов пробуджує з нічного сну небесне світило та віщує світанок. За народними повір’я, крик півня відганяє та відлякує усе зле і лихе. Зображення півня на жіночій сорочці з Харківщини грає роль оберега для жінки, як і вишитий декор на одязі взагалі несе навантаження естетичне і ритуальне. Крім того – крик півня – це знак перемоги світла над темрявою, що набуває виняткового значення у наш час”, – розповіла директора Національного музею українського народного декоративного мистецтва Людмила Строкова.
![марка](https://pb-news.info/wp-content/uploads/2024/05/444202301_882213500617826_3316772873612915241_n-1024x768.jpg)
Тираж марки “Кримськотатарська вишивка. Qırımtatar nağışı” – 800 000 примірників. Номінал марки – U (відповідає тарифу на пересилання внутрішніх простих листів без оголошеної цінності масою до 50 грамів і поштових карток, еквівалент – 15,00 грн. Кількість марок в аркуші – 8+1 купон.
Тираж марки “Сорочка (фрагмент). Харківська обл.” – 800 000 примірників. Номінал марки – F (відповідає тарифу на пересилання внутрішніх реєстрованих листів без оголошеної цінності (рекомендованих) масою до 50 грамів і поштових карток, еквівалент – 30,00 грн.