Від початку повномасштабного вторгнення у суспільстві активно обговорюється тема демографічної кризи та її впливу на майбутнє нашої країни. Шалені темпи внутрішньої та зовнішньої міграції мають негативний вплив як на економіку України, так і на майбутній демографічний склад населення.
Зміни демографічної ситуації в Україні
На початку історії Незалежної України кількість населення України складало майже 52 млн осіб. Україна була однією з найбільш густонаселених країн тогочасної Європи. Навіть зараз, попри війну, Україна тримається у десятці країн за кількістю населення. Та не дивлячись на це, українців стає все менше. За останні 20 років (якщо не брати до уваги дані за останні два роки), населення України скоротилося на вражаючі 6,5 млн осіб.
В першу чергу це пов’язано із тим, що смертність перевищує народжуваність. За 33 роки незалежності жодного разу не було позитивного приросту населення. Тенденція трохи покращилась із 2006 року. Розрив активно скорочувався, але з 2012 року знову відбувся регрес ситуації та розрив між народжуваністю та смертністю почав збільшуватись.
Така тенденція може призвести до того, що до 2023 року населення України може скоротитись на 42% відносно даних 1991 року.
Вплив демографічної кризи на економіку та подальший розвиток України
Поступове скорочення та населення — комплексна проблема, з якою зіткнулися багато розвинених країн. Це має негативний вплив як на економічну ситуацію, так і на соціокультурний розвиток країн. Основні проблеми, які виникають внаслідок демографічної кризи:
- старіння нації;
- збільшення податкового навантаження на працездатне населення;
- підвищення пенсійного віку через дефіцит у пенсійному фонді;
- дефіцит кадрового резерву.
Коли ці зміни відбуваються поступово, то держава так чи інакше підлаштовується до викликів. На жаль в України немає часу на адаптацію, бо за різними оцінками з України від 24 лютого 2024 року виїхало до 5 млн осіб. З урахуванням того, що виїжджали в основному люди працездатного віку, то зараз ринок праці дуже сильно штормить від нестачі кадрів. І чим довше буде продовжуватись війна, тим менше шансів на повернення значної кількості українських біженців. Крім того, прямо на економіку впливає і мобілізація, через яку певні сектори економіки відчули дуже значні проблеми з кадрами.
Все це негативно впливає на економіку і перед державою стоятиме дуже складна задача продумати програми для стимуляції повернення біженців та програми дотаційної допомоги для бізнесу.
Вплив стану здоров’я на демографічну кризу
Крім того, що на подальший приріст населення прямо впливає кількість виїхавших жінок та мобілізованих чоловіків, війна та стрес від неї прямо впливає на фертильність жінок та чоловіків. Гормональні дисбаланси через недосипання, стрес від вимушеного переїзду та інші причини негативно впливає на здатність організму до розмноження.
Людська репродуктивна система — складний механізм, який може досить легко вийти з ладу. Окрім фізичної неможливості завагітніти, коли чоловік на фронті, а жінка за кордоном, багато пар всередині України стикаються з неможливістю зачаття.
Програми донорства яйцеклітин та сурогатного материнства як один зі шляхів подолання демографічної кризи
На щастя Україна — передова держава у галузі репродуктивної медицини. Сюди навіть попри війну їдуть люди з усього світу задля лікування безпліддя. Це можуть бути як ЕКЗ програми, так і пошук сурогатних мам. В Україні вартість програм нижча, ніж в США, на Кіпрі та в ряді інших країн, а фахівці мають високу кваліфікацію.
В Україні на законодавчому рівні дозволене комерційне сурогатне материнство. Якщо жінка не має можливості виносити дитину, то це — найкращий варіант, щоб мати генетично споріднену дитину. Ті, хто можуть виносити звертаються до клінік або агентств для пошуку донора яйцеклітин.
Не дивлячись на те, що зараз існує державна програма заморозки сперми військових, яку за потреби їх дружини можуть використати для запліднення, для більшості населення вона не доступна. Агентство Kinderly вже 6 років допомагає парам втілити мрію про батьківство. За роки повномасштабного вторгнення Росії кількість українських пар, які потребують донора яйцеклітин або сурогатну маму збільшилась на 42%. Тому кореляцію між впливом війни на проблеми з репродуктивною системою не важко прослідкувати.
Перед обранням того чи іншого варіанту боротьби з безпліддям кожна пара проходить повне медичне обстеження і лікар-репродуктолог видає заключення, як саме варто діяти. Це пов’язано не тільки з доцільністю певних процедур, а й із законодавчим регулюванням, де чітко прописані норми.
Важливо пам’ятати, що будь-які репродуктивні програми в Україні захищені законом та гарантують повну конфіденційність. Крім того, додатково права всіх учасників процесу прописуються в угоді, що запобігає можливим зловживанням.
Звісно, програми донорства яйцеклітин і сурогатного материнства не можуть самостійно розв’язувати проблему демографічної кризи, адже на неї впливає безпекова, політична та економічна ситуації. Але ці програми роблять значний внесок для тих, хто з тих, чи інших причин не може мати дітей. Тому не варто опускати руки, вихід завжди існує.
Матеріал підготовлений головним аналітиком компанії Kinderly Вікторією Вознюк