Легендарному музиканту Святославу Вакарчуку півстоліття.
Сьогодні, 14 травня 2025 року, видатному українському музиканту, громадському діячеві та науковцю Святославу Вакарчуку виповнюється 50 років. Людина-оркестр, яка поєднує у собі талант вокаліста, композитора, науковий розум фізика-теоретика та громадянську мужність — став справжнім символом новітньої України. За півстоліття свого життєвого шляху він встиг створити музику, що стала саундтреком декількох українських поколінь, здобути науковий ступінь, двічі випробувати себе в політиці та вступити до лав ЗСУ після початку російського вторгнення.
Від Мукачева до світових сцен
Народився майбутній рок-зірка 14 травня 1975 року в закарпатському Мукачеві, але дитинство провів у Львові, куди переїхала його родина. Батько Святослава, Іван Олександрович, був визначним фізиком, професором, який згодом став ректором Львівського національного університету імені Івана Франка, а пізніше — міністром освіти та науки України. Мати працювала вчителькою фізики, тож науковий світогляд хлопець всотував з дитинства.
Навчався Святослав у львівській школі з поглибленим вивченням англійської мови, яку закінчив із срібною медаллю. Показово, що ще в шкільні роки проявилася його багатогранність — він грав на скрипці та баяні, брав участь у шкільному театрі та КВН, займався баскетболом. Поворотною точкою стала участь у програмі обміну з Канадою в 1990 році, звідки він привіз колекцію рок-музики, що вплинула на його подальшу творчість.
Вища освіта Вакарчука теж вражає своєю різноплановістю — спочатку фізичний факультет ЛНУ за спеціальністю “теоретична фізика”, потім аспірантура, а також друга вища освіта економіста-міжнародника. Вільне володіння чотирма мовами — українською, англійською, польською та російською — доповнює портрет непересічної особистості.
Творчий шлях та громадська позиція
Музична кар’єра розпочалася в 1994 році, коли Святослав став вокалістом львівського гурту, який невдовзі змінив назву на “Океан Ельзи”. Уже дебютний альбом “Там, де нас нема” зробив колектив відомим по всій Україні. За роки існування склад гурту змінювався, але Вакарчук залишався його душею, автором більшості пісень та беззаперечним лідером.
Паралельно з основним гуртом Святослав реалізував кілька сольних проєктів — джазовий альбом “Вночі” у 2008, музичний проєкт “Брюссель” у 2011-2012 роках, “Оранжерея” у 2021 році. У 2016 році “Океан Ельзи” випустив альбом “Без меж” і здійснив наймасштабніший світовий тур в історії гурту.
Унікальною рисою Вакарчука є його здатність поєднувати музику та науку. У 2009 році він захистив дисертацію на здобуття звання кандидата фізико-математичних наук. Тема роботи — “Суперсиметрія електрона в магнітному полі” — навіть знайшла відображення в назві одного з альбомів гурту.
Громадянська позиція митця завжди була чіткою та однозначною. Він двічі намагався реалізувати себе у великій політиці — був народним депутатом від блоку НУНС у 2007-2008 роках та створив партію “Голос”, з якою пройшов до Верховної Ради у 2019 році. Обидва рази добровільно склав депутатські повноваження, пояснюючи це неможливістю ефективно працювати в наявних політичних реаліях.
Війна та благодійність
З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну у лютому 2022 року Святослав Вакарчук підписав контракт із Збройними Силами України, отримавши звання лейтенанта. Він регулярно виступає перед військовими на передовій, бере активну участь у волонтерській та інформаційній діяльності.
“Океан Ельзи” під його керівництвом проводить благодійні концерти на підтримку України. Показовим став виступ у Лондоні в березні 2023 року, який дозволив зібрати 147 мільйонів гривень на медичне обладнання та відновлення постраждалих від бойових дій лікарень.
Принципова позиція Вакарчука щодо російської агресії відображена в його словах: “На війні світ чорно-білий. На війні не буває «поза». На війні ти або підтримуєш ворога… а мовчати — це теж мовчазна підтримка ворога, і тоді ти частина ворога, і тоді моє ставлення до тебе як до ворога”.
Легендарному музиканту Святославу Вакарчуку півстоліття
За свою багаторічну діяльність Святослав Вакарчук отримав звання заслуженого артиста України, став лауреатом Премії імені Василя Стуса, нагороджений орденом Свободи, має статус почесного громадянина Львова та Києва.
Сьогодні, у свій ювілей, Святослав Вакарчук залишається символом української культури, яка, за його власними словами, “не може жити в клітці, насамперед у духовній, у тій, в якій її особистість перестає бути особистістю”. Його життєвий шлях демонструє, що справжній талант неможливо обмежити наративами чи рамками, а людина може бути успішною у різних сферах, якщо керується принципами свободи та гідності.
Ми писали також: Брат Вакарчука звільнився зі служби у Львівському ТЦК.